Dünya

Zürih‘de Rojava katliamı protesto edildi!

İSVİÇRE|19-08-2013|PKK’nin 15 Ağustos Atılımı’nın 29’uncu yıl dönümü kutlaması çerçevesinde, Rojava’ya yönelik katliam 17.08.2013 tarihinde Zürih kentinde kınandı.

İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR) ın öncülüğünde yapılan mitinge Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Partizan, Heyva Sor a Kürdistan, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF), Yeni Demokratik Gençlik, Yeni Kadın, PYD ve İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu da eyleme destek veren kurumlardı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde FEKAR adına yapılan konuşmada “Tunus, Mısır ve Rojava başta olmak üzere Ortadoğu’da yapılan katliamları kınıyoruz ve Avrupa’nın bu katliamlara karşı üç maymunları oynamalarında vazgeçmelidir. Kürtlerin doğuşu ve yeniden dirilişinin yıldönümü vesilesiyle zafer yakında Kürtlerin ve Kürdistan’ın olacaktır” denildi. Tüm Kürt kurum temsilcilerin konuştuğu mitingde, İTİF temsilcisi de, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) in Rojava’ya yönelik yaptığı açıklamayı okundu ve ATİK bildirisi alanda dağıtıldı.

Mitingde „Rojova’daki Katliamı kınıyoruz İTİF” almanca pankartı Kürt kurumların dışında destekleyen kurumlar içinde tek pankart İTİF’in olması nedeniylede dikkat çekmekteydi.

“Yaşasın bakur, başur, rojava”, “Yaşasın Kürdistan”, “Biji Serok Apo”, “Bakur, başur, rojava xebateme ser Welat”  sloganların atıldığı eylemde alkışlarla sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=296]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu