Kadın

50 yapımcı ve yönetmenden açıklama: ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesine inanıyoruz

Yasak Elma dizi setinde çalışanı bir kadını cinsel tacize maruz bırakan oyuncu Talat Bulut’a ilişkin 50 yapımcı ve yönetmen ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Bu taciz vakasında kostüm asistanı arkadaşımızın yanında olduğumuzu, bundan sonra filmlerimizde adı tacize karışmış isimlere yer vermeyeceğimizi kamuoyu önünde açıklıyoruz” denildi.

H. Merkezi: Oyuncu Talat Bulut’un set çalışanı bir kadını cinsel tacize maruz bırakmasına ilişkin 50 yapımcı ve yönetmen yaptığı ortak açıklamada, “Türkiye toplumunda taciz ve istismar vakalarını ifşa etmenin kadınlar için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesine inanıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde dizi setinde oyuncu Talat Bulut’un set çalışanı bir kadını cinsel tacize maruz bırakması ardından açılan soruşturmadan sonra yapımcı ve yönetmenlerden de konuyla ilgili açıklama geldi. Aralarında Pelin Esmer, Ahu Öztürk, Tolga Karaçelik, Emin Alper gibi isimlerin de yer aldığı 50’ye yakın yapımcı ve yönetmenin yayınladığı açıklamada, setlerde yaşanan taciz ve istismar olaylarının son bulması için ellerinden gelenin yapılacağı belirtildi.

 

“Filmlerimizde adı tacize karışmış isimlere yer vermeyeceğimizi kamuoyu önünde açıklıyoruz”     

Açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Türkiye ve sinema sektörüne emek veren yapımcı ve yönetmenler olarak, ülkemizde her alanda olduğu gibi, sektörümüzde de kadın çalışanlara yönelik taciz ve istismar olayları yaşandığını biliyoruz ve setlerimizde bu olayların son bulması için elimizden geleni yapıyoruz.

Yasak Elma adlı televizyon dizisinin başrol oyuncusu Talat Bulut’un sette bir kostüm asistanını taciz ettiğini, kostüm asistanı genç kadının süreci yargıya yansıtması kararıyla birlikte öğrendik.

Bizler, Türkiye toplumunda taciz ve istismar vakalarını ifşa etmenin kadınlar için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesine inanıyoruz.

Yargıya taşınmakta olan bu taciz vakasında kostüm asistanı arkadaşımızın yanında olduğumuzu, bundan sonra filmlerimizde adı tacize karışmış isimlere yer vermeyeceğimizi kamuoyu önünde açıklıyoruz.

Sektörümüzde kadına yönelik şiddet, taciz ve istismarın takipçisiyiz. Kamera önündeki ve arkasındaki bütün kadın arkadaşlarımızın yanındayız.

 

İmzacılar şu şekilde:

– Ahu Öztürk (Yönetmen)

Ali Vatansever (Yönetmen)

Anna Maria Aslanoğlu (Yapımcı)

– Aslı Erdem (Yapımcı)

Aslı Filiz (Yapımcı)

– Ayşe Ayben Altunç (Yönetmen)

Ayşe Toprak (Yönetmen),

– Belma Baş (Yönetmen)

Belmin Söylemez (Yönetmen)

– Berrak Samur (Yapımcı)/(Yönetmen)

Beste Yamalıoğlu (Yapımcı)

– Bilge Elif Özköse (Yapımcı)

Birol Akbaba (Yapımcı)

– Bülent İşbilen (Yönetmen)

Ceylan Naz Baycan (Yapımcı)

– Ceylan Özgün Özçelik (Yönetmen)

Çiğdem Mater (Yapımcı)

– Deniz Koçak (Yönetmen)

Derya Durmaz (Yönetmen)

– Dilde Mahalli (Yapımcı)

Diloy Gülün (Yapımcı)

– Ekin Çalışır (Yapımcı)

Emin Alper (Yönetmen)

– Emine Yıldırım (Yapımcı)

Emre Akay (Yönetmen)

– Enis Köstepen (Yapımcı)

Ferit Karol (Yönetmen)

Filiz Gülmez Pakman (Yönetmen)

Gökçe Işıl Tuna (Yapımcı)

– Güliz Sağlam (Yönetmen)

Haşmet Topaloğlu (Yapımcı)

– Kaan Müjdeci (Yönetmen)

Kenan Tekeş (Yönetmen)

– Korkut Akın (Yönetmen)

Melek Özman (Yönetmen)

– Mine Özerden (Yönetmen)

Mizgin Müjde Arslan (Yönetmen)

– Müge Özen (Yapımcı)

Nadir Öperli (Yapımcı)

– Nedim Hazar Bora (Yönetmen)

Nefes Polat (Yapımcı)

– Nesra Gürbüz (Yapımcı)

Oya Özden (Yapımcı)

– Pelin Esmer (Yönetmen)

Ramin Matin (Yönetmen)

– Selcen Ergun (Yönetmen)

Selin Vatansever Tezcan (Yapımcı)

– Seren Yüce (Yönetmen)

Sevil Demirci (Yapımcı)

– Seyhan Kaya (Yapımcı)

Su Baloğlu (Yapımcı)

– Suzan Güverte (Yapımcı)

Tolga Karaçelik (Yönetmen)

– Yasemin Akıncı (Yönetmen)

Yunus Ozan Korkut (Yönetmen)

– Zeynep Koray (Yapımcı)

 

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde oyuncu Talat Bulut, “Yasak Elma” adlı dizi setinde çalışan kadını cinsel tacize maruz bırakmıştı. Kadın avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Olayın duyulması ardından Hande Ataizi de kadına destek vererek, Talat tarafından 18 yıl önce tacize maruz bırakıldığını açıklamıştı. Hande açıklamasında, “Dünyada tacize karşı bir ayaklanma var. Kadınlar artık daha cesur. Ben de o dönem o tarz şeyler yaşadım. Bu emekçi kız, korkmamış dava açacağını söylemiş, helal olsun” demişti.

Dizinin kadın oyuncularından Şevval Sam, Eda Ece, Şafak Pekdemir Mengü, Sevda Erginci, Neslihan Yeşilyurt, İrem Kahyaoğlu, Nilgün Türksever, olayın medyaya yansımasının ardından sosyal medya hesaplarından bir açıklama yapmıştı.

Kadın oyuncular, açıklamalarında şu sözleri kullanmıştı:

“İçine düştüğümüz talihsiz meseleye dair, #yasakelma kadınları olarak, elbette bir çift sözümüz olacaktır; ancak yargılama sürecini etkilememek adına şimdilik yorum ve açıklama yapmamayı tercih ediyoruz. Kadına yönelik her türlü şiddet, fiziksel veya cinsel tacize karşı olduğumuzu ve bunu doğuran her türlü olumsuz tutum ve davranışları ortadan kaldırmak adına verilen mücadelede kadın olarak dayanışma içerisinde olacağımızı bildiririz.”

Öte yandan filmin yapımcısı Fatih Aksoy da konuyla ilgili şöyle demişti: “Umurumda bile değil. Dizi tehlikeye girecek diye bu olayı örtbas edemeyiz. Yerine başka birini bulup yola devem ederiz. Bu olayla ilgili eğer savcılık davaya ve soruşturmaya karar verirse Talat Bulut’la sözleşmeyi feshedeceğim. Yargı sürecini bekleyeceğiz.”

“İşte Benim Stilim” yarışmasından Ezgi Baydar’da Talat’ın kendisine dijital tacizde bulunduğunu açıkladı. Ezgi, Talat’ın İnstagram’dan kendisine taciz içerikli video ve mesajlar attığını açıklarken, Talat’ın kendisine özelden attığı mesajları silerek tacizi örtbas etmeye çalıştığını söylemişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu