Güncel

Kürdistani Seçim İttifakı, Selahattin Demirtaş’ı destekleyecek

Taraftarlarını ve üyelerini 24 Haziran seçimlerinde serbest bırakan 5 Kürt Partisi, yaptıkları yeni bir yazılı açıklamayla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini duyurdu.

H. Merkezi: 5 Kürt Partisi, seçime yönelik tavrını değiştirerek, “Kürdistanı Seçim İttifakı” adıyla ortak yazılı açıklama yayımladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceği duyurulan açıklamada, diğer adaylara neden oy verilmeyeceği de açıklandı.

“Kürdistani Seçim İttifakı” içinde bulunan ve 24 Haziran seçimleri için HDP ile anlaşmaya varamayan siyasi partiler, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada seçmenlerini serbest bıraktıklarını belirtmişlerdi.

Ancak bu ittifak yaptıkları yeni bir açıklamayla Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş destekleyeceklerini duyurdu. İttifak açıklamasında HDP ve Demirtaş’a yönelik eleştirel tutum sürdürülürken, buna karşın “Demirtaş’ın mevcut adaylar içinde kendi Kürt kimliğine sahip çıktığı” ve “mağdur durumunda olduğu” vurgulanarak şu şekilde devam edildi; “Selahattin Demirtaş tutuklu Cumhurbaşkanı adayıdır. Özgür değildir. Hakkında hiçbir mahkûmiyet kararı da yoktur. Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı ‘seçim kampanyasını’ eşitsiz koşullarda ve tutuklu olarak yürütmek zorunda. Demirtaş’ın bu şekilde mağdur edilmesini kabul etmiyor ve bunun hukuk normlarına aykırı olduğunu ifade ediyoruz.”

“Ak Parti sürdürülen tehlikeli siyasetin devam edeceğini gösteriyor”

Açıklamada ayrıca, “AK Parti’nin günümüzdeki söylemleri ve açıkladığı seçim beyannamesi, sürdürülen tehlikeli siyasetin devam edeceğini gösteriyor” denilerek, Demirtaş dışındaki adaylara neden oy verilmemesi gerektiği şöyle izah edildi: “Bu nedenle halkımızı, varlığının inkarı ve asimile edilmesi üzerine inşa edilen resmi politikanın sürdürücüsü haline gelen Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermemeye çağırıyoruz. ‘Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak’ siyasetini bugün de devam ettiren ve aralarındaki kimi söylem farklılıklarına rağmen, halkımızın ulusal demokratik hak ve özgürlüklerini kabul etmeyen Muharrem İnce,  Temel Karamollaoğlu’na ve özellikle  Meral Akşener ile  Doğu Perinçek’e  birinci turda  oy verilmemelidir. Bu tutumumuz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, Kürtlerin elini güçlendirecek, Kürtlerin kilit rolü oynamalarını sağlayacak bir misyona da zemin hazırlayacaktır.”

“En geniş kesimin ortak tutumunu sağlamaya çalışacağız”           

Açıklamada milletvekilliği seçimlerinde üye ve taraftarlarının özgür olduğunu beyan eden siyasi partiler, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise tavırlarının ne olacağını şu sözlerle ifade ettiler: “Kürt halkının en temel ulusal demokratik talepleriyle özgürlük, demokrasi ve adalet konusunda adaylardan taahhüt alınabilmesi hedefiyle, en geniş kesimlerin ortak tutumunu sağlamaya çalışacak ve bu temelde kararımızı vereceğiz.”

İttifakta kimler var?

Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-T).

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu