Güncel

Sandık görevlisi olmak için son gün 1 Haziran!

YSK 24 Haziran seçimleri öncesinde yayımladığı bir genelge ile sandık kurulu prosedürünü değiştirdi. Buna göre, sandık kurulu üyeleri son seçimde en çok oy alan beş partiden olabilecek

H. Merkezi: Sandık kurulları 1 başkan, 6 asil, 6 yedek üyeden oluşacak. Seçimin başlayabilmesi için 1 sandık kurulu başkanı ve 3 üyenin gelmiş olması yeterli olacak.

Yapılan değişikliğe göre, herhangi bir parti sandık kurulu üyesi yerleştiremezse onun yerine önceki seçimde en çok oy almış partinin üyeleri yerleştirilebilecek.

Böylece  AKP’nin, sandıklarda daha rahat usulsüzlük hile yapabilecek. İttifak Yasası ile yapılan değişikliğe göre ise,sandık çevresindeki güvenlik sandık kurulu başkanının sorumluluğundan çıkarılıp genelleştirildi.

Böylelikle herhangi bir gerginlik ya da olay durumunda sandık kurulu başkanının polis çağırması beklenmeyecek, herhangi bir kişinin araması sonucu polis gelip sandık çevresindeki insanları alandan çıkarabilecek.Bu da özellikle de Kürdistan’da polis ve askerin doğrudan sandığa müdahale edebilmesi anlamına geliyor.

Son gün 1 Haziran!

24 Haziranda seçim yapılacağının duyurulmasıyla sandık güvenliği için görüşmeler yapan ve ortak çalışmalar başlatan muhalefet partileri, YSK’nin genelgesinden sonra da çalışmalarına hız kazandırdı.

HDP ve diğer partilerin yanı sıra sandık güvenliği için kurulan platformlar verilen oyların güvende olabilmesi için çağrılar yapıyor, eğitimler veriyor, çalışmalarına devam ediyor.

Sandık görevlisi olmak için son tarih 1 Haziran olsa da siyasi partiler herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 31 Mayıs’a kadar başvuruların yapılması yönünde çağrı yapıyor.

Siz de sandık güvenliği için görev alın, sandık görevlisi olun, usulsüzlüklerin önüne geçin.

Sandık güvenliği hakkında bilgi almak için:

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu