GüncelVideo Haber

Zırhlı araçla katletme rahatlığı!

Diyarbakır Lice’de 85 yaşındaki Pakize Hazar’a çarparak ölümüne neden olan Kirpi tipi zırhlı aracın görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, çevredeki bir kişinin uyarısına rağmen durmayan araç Hazar’ı ezdikten sonra yoluna devam ediyor

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Tekin’in haberine göre, olayın yaşandığı PTT binasının karşısındaki askeri bölgeye ait olduğu anlaşılan güvenlik kamerası görüntüleri olayı net biçimde gözler önüne seriyor.  Görüntülerde, elinde baston bulunan Pakize Hazar, PTT şubesi önünde park halindeki Kirpi aracının sol tarafından geliyor. Hazar, aracın önünden geçip tam sağ ön tekerleğini geçeceği sırada araç bir anda hareket ediyor.

Bu sırada aracın sağ tarafında bulunan ve aracın Hazar’a çarpacağını fark eden bir yurttaş, zırhlı araca 2 metreye kadar yanaşarak elleriyle aracın içindeki askerlere işaret ederek durmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Buna rağmen durmayan aracın sağ tekerleği altında kalan Hazar, feci şekilde can veriyor. Hazar’ı ezen araç çevredeki insanların şaşkın bakışları arasında durmadan ilerleyerek kameranın görüş açısından çıkıyor.

Asker: Ben suçlu değilim

Mahkemeye gelmediği için hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık asker, olaya ilişkin verdiği ifadesinde o gün zırhlı aracı PTT şubesine çapraz şekilde park ettiğini belirterek şöyle ifade verdi:

Araç hareket ettiği esnada ben vefat eden Pakize Hazar’ı görmedim. Kendisine aracın sağ ön tarafı ile çarpmanın neticesinde Pakize Hazar hayatını kaybetmiştir. O gün kullandığım zırhlı araç içerisinde dışarıyı gösteren sadece bir tane kamera vardı.

O da aracın arka tarafını göstermektedir ve aracı geri vitese alınca bu kamera devreye girmektedir. Bunun dışında aracın dışarısını gösteren başka bir kamera araç içerisinde yoktur.

Ayrıca Pakize Hazar’a çarptığım esnada aracın kör noktasında bulunuyordu, ben şahsı görmedim. Daha sonra askerin bana dur ihtarı yapması üzerine durdum ve durduğumda Pakize Hazar’a çarpmıştım.

Ayrıca olayın olduğu tarihte olayın olduğu yer trafiğe kapalı değildi. Olayın olduğu yer yaklaşık 1-2 ay önce trafiğe kapatıldı. Olay bir kazaydı suç işleme kastım ve kusurum da yoktur.

Bu olaydan dolayı ben de üzüntü duymaktayım. Beraatımı talep ediyorum.

Ne olmuştu?

Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında zırhlı aracın sürücüsü uzman çavuş S.K.’nın ifadesini aldıktan serbest bırakmıştı. Başsavcılık, sanık S.K. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği iddiasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle tek paragraflık iddianame hazırlamıştı.

Şu ana kadar 2 duruşması görülen dava Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, olayda tarafların kusurunun tespit edilerek, rapor hazırlanması için görevlendirdiği Lice Jandarma Komutanlığı hazırladığı raporda skandala imza attı.

Raporda, trafiğe kapalı caddede zırhlı aracı süren sanık uzman çavuş S.K.’nin olayda yüzde 100 “kusursuz”, Pakize Hazar’ın “dikkatsiz ve tedbirsiz olduğu” ileri sürülerek yüzde 100 “tam kusurlu” olarak gösterildi.

Hazar ailesi avukatı Serdar Yel, yaptığı itiraz üzerine rapor Ankara Adli Tıp Kurumu (ATK) Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderildi. ATK, olaya ilişkin hazırladığı kusur raporunda, Lice Jandarma Komutanlığı’nın aksine zırhlı araç şoförü S.K.’yi yüzde 100 kusurlu buldu.

ATK, raporunda zırhlı aracın görüş alanını ve Pakize Hazar’ın geçtiği alan dikkate alındığı, yolda yürüyen Hazar’ın aracın şoförü S.K.’nin görüş alanına girdiğini ve caddenin trafiğe kapalı olduğu gerekçesiyle S.K.’nin yüzde 100 kusurlu olduğunu yönünde görüş bildirdi.

Amed de zırhlı araç terörü

Diyarbakır’da 27 Nisan 2016 ile 30 Aralık 2017 tarihleri arasında asker ve polislere ait zırhlı araçlar en az 10 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu:

*Diyarbakır merkez Ofis semtindeki Gevran Caddesinde 27 Nisan 2016’de karşıdan karşıya geçmeye çalışan 55 yaşındaki Hatun Elhuman yoldan geçen Kirpi tipi zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.

*Lice’de 85 yaşındaki Pakize Hazar 14 Haziran 2017’de trafiğe kapalı alanda zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

*Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis ovasında 18 Haziran 2016’da polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64), Abdulhamit Dağtaş (63), Fikri Demirbaş (53) ve Zeynep Demirbaş (76) hayatını kaybetti.

*Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nda 19 Haziran 2016’da özel harekat polislerini taşıyan zırhlı aracın çaptığı minibüsün şoförü Remzi Menteşe ile 8-10 yaşlarında bir çocuk yaşamını yitirdi.

*Diyarbakır şehir merkezindeki Seyrantepe Kavşağı’nda 30 Aralık 2017’de zırhlı polis aracının çaptığı 5 yaşındaki Ferhat Dalkılıç yaşamını yitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu