Güncel

693 HAFTA | “Bizim ailenin kadınları 3 kuşaktır kayıplarımızı ve adaleti arıyoruz”

Cumartesi Anneleri, 693’üncü haftasında İbrahim Çelik ve 19 yaşındaki oğlu Edip Çelik için adalet istedi. İbrahim Çelik’in kızı Feryal Çelik ise, “Babamın ve kardeşimin izini önce annem aradı, sonra ben aradım, simdi benim kızlarım arıyor. Bizim ailenin kadınları 3 kuşaktır kayıplarımızı ve adaleti arıyoruz” dedi.

İstanbul: Cumartesi Anneleri, 693’üncü haftasında gözaltında kaybedilen baba İbrahim ve oğul Edip Çelik’in akıbetini sordu.

Beyaz tülbentleriyle Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri, kırmızı karanfil ve kayıp yakınlarının fotoğrafını taşıdı.

“Ömrümüz yettiğince, mücadelemiz devam edecek”

İlk olarak söz alan 1980’de gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, “Yaz, kış, yağmur, çamur demeden burayı kendimize mesken ettik. Bu coğrafyada gözaltında kaybedilmeler hiç eksilmedi. 12 Eylül’den sonra gözaltında kaybedilme katmerleşerek devam etti” dedi.

“Bu topluma deli gömleği giydirilirken bizlere de gözaltında kaybedilenlerin yakınları gömleği dikildi” diyen Kırbayır, “Bu gömlek üzerimize olmamıştır. Bu gömleğin üzerimizden çıkarılması için haftalardır buradayız” diye belirtti.

2010’da Ankara’ya yürüdüklerini hatırlatan Kırbayır, Türkiye’nin bu gerçeklerle yüzleşmesini istediklerini ama o günden bugüne hala bir arpa yol alınmadığını söyledi. Kırbayır konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Değil 693 hafta ömrümüz yettiğince bütün kayıplar bulununcaya kadar katiller yargı önüne çıkıncaya kadar mücadelemiz devam edecek”

“Babamı ve kardeşimi aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz“

İbrahim Çelik’in çocuğu ve Edip Çelik’in kardeşi Feryal Çelik’in yazılı olarak gönderdiği mektubu 1995 tarihinde gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu. Mektupta yer verilen ifadeler şu şekilde;

“Ben Feryal Çelik. Ben bir cumartesi çocuğuyum, her cumartesi “babam nerede?” diyerek Galatasaray’dayım. Ben bir cumartesi kardeşiyim her cumartesi “Kardeşim nerede?” diyerek Galatasaray’dayım. Babam İbrahim Çelik ve kardeşim Edip Çelik Batman’da gözaltma alınarak kaybedildi. Gözümüzün önünde oldu olay. Silahlı maskeli kişiler bir köylüyü aradıklarını bahane ederek götürdüler babamı. 19 yaşındaki kardeşim de babama bir şey olmasın diye peşlerinden gitti. O günden sonra bir daha ne babamdan ne de kardeşimden haber alabildik. Babam da kardeşim de işlerinde güçlerinde insanlardı. Hiçbir suçları yoktu. Kürt olmalarını suç saydılar… 24 yıldır feryat ediyoruz duyan yok. Her yere gittik ama sonuç alamıyoruz. Babamı, kardeşimi aradığımızı söylediğimizde karakoldakiler bizimle alay ettiler. ‘Buraya bir daha gelmeyin’ dediler. 24 yıl geçti ama hiçbir şey çıkmadı ortaya. Babamın ve kardeşimin izini önce annem aradı, sonra ben aradım, simdi benim kızlarım arıyor. Bizim ailenin kadınları 3 kuşaktır kayıplarımızı ve adaleti arıyoruz. Babamın ve kardeşimin mezarını istiyoruz. Adalet istiyoruz Barış istiyoruz. Bunları istemek bizim hakkımız değil mi? Biz hakları olan vatandaşlar değil miyiz? Babamı ve kardeşimi aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz”

“İbrahim ve Edip Çelik’in akıbetlerini açıklama ve faillerini cezalandırma yükümlüğünüzü yerine getirin”

Haftanın açıklamasını Cumartesi Anneleri adına Hatice Onaran okudu. Ağır insan hakları ihlallerinin yaşandığı baskı rejimlerinde, iktidardan farklı düşüneni ezen, kendini ifade etmesini engelleyen yöntemlerin izlendiğini belirten Onaran, “Farklı olana yönelen saldırıların ‘normal’ olarak tanımlanmasının yarattığı korku iklimi toplumu suskunluğa iter. Bu rejimlerin ürettiği cezasızlık ve unutma kültürü toplumun hakikatle bağını kesintiye uğratır” dedi.

Galatasaray’da olma amaçlarının açık ve net olduğunu kaydeden Onaran, ölüme karşı yaşamı, cezasızlığa karşı hukukun üstünlüğünü ve adaleti savunmak olduğunu söyledi. Yaşama, adalete ulaşma ve onurlu bir hayatın herkesin hakkı olduğunu, devletlerin bu hakkı sağlamak ve korumakla yükümlü olduğunu topluma anlatmak için Galatasaray Meydanı’nda olduklarını hatırlatan Onaran, İbrahim ve Edip Çelik’in kaybedilişlerinin 24’üncü yılında devleti yönetenlere seslenerek, “İbrahim ve Edip Çelik’in akıbetlerini açıklama ve faillerini cezalandırma yükümlüğünüzü yerine getirin!” dedi.

Adli makamlara da seslenen Onaran, “İbrahim ve Edip Çelik dosyasındaki cezasızlığa son verin, yasalardan kaynaklanan görevlerinizi yerine getirin!” dedi. Son olarak kamuoyuna seslenen Onaran, ”İbrahim ve Edip Çelik şahsında kaybedilmek istenen adalet ve hakkaniyet duygumuzdur. Herkes için adalet, herkes için hukuki güvenlik diyerek buna izin vermeyin. İbrahim ve Edip Çelik için adalet istiyoruz!” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu