Güncel

Agirî’de kamu emekçilerinden protesto

H. Merkezi: Agirî’de kamu emekçileri dün (31 Ekim) düzenledikleri basın açıklamasıyla KHK’lerle ihraç kararlarını protesto etti.

Agirî’de açıklama yapan kamu emekçileri, son KHK ile basına yönelik yapılan kapatmalar ve kamu emekçilerinin meslekten atılmasını alkışlarla protesto etti. KESK Agirî Şubeler Platformu ve TTB Ağrı Şubesi ortak basın açıklamasının sokakta yapılmasını engelleyen polise direnen KESK, SES ve ATO, sendikalarının bulunduğu Nevzat Güngör Caddesindeki Kemanlar İş Merkezi önünde açıklama yaptı.

HDP ve DBP’nin de desteklediği açıklamada SES Şube Sekreteri ve ATO Başkanı Dr. Heval Bozdağ, çıkarılan KHK’ler ile binlerce kamu görevlisinin yargı kararlarına ihtiyaç duyulmadan meslekten ihraç edildiğini vurguladı. Bozdağ devamında, “Gözaltına alınarak, hukuksuzluk had safhalara ulaşarak, ciddi mağduriyetler yaratılmıştır. OHAL, kimi zaman haber alma  hakkına tecavüz edilerek, kimi zaman da kesilen internet iletişimi, hastaların eczanelerden ilaç alamamasına sebep olmuştur” dedi.

 

“İşimiz, diplomamız, ekmeğimiz keyfiliğin baskısı altında”

Tüm toplumun, antidemokratik uygulamaların hedefi ve mağdur olduğunu belirten Bozdağ, “Bölgede 7 Haziran seçimlerinden itibaren emekçilerin özgürlük alanlarının daraltılmasına, ülkedeki katliamlara tepkilerden dolayı  ATO, SES ve KESK yöneticileriyle üyeleri, gözaltı süreçleri ve hukuksuz yargı süreçlere tabii kılındı. 29 Ekim’de çıkarılan KHK, TTB ve SES yöneticileri ve kamu emekçileri işinden edildi. İşimiz, ekmeğimi, diplomalarımız ve kazanılmış haklarımız, hukuk tanımaz bir keyfiliğin baskısı altındadır” diye belirtti. Bozdağ sözlerini, demokrasi mücadelesini büyüteceklerini belirterek bitirirken açıklama 1 dakikalık alkış protestosu ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu