Güncel

Mersin’de “Ortadoğu Krizinde Üçüncü Yol ve Önemi” paneli

Mersin: Akdeniz Belediyesi ve Kürt Yazarlar Derneği ortaklığıyla bu yıl düzenlenen Akdeniz Kitap Günleri’nin son gününde “Ortadoğu Krizinde Üçüncü Yol ve Önemi” başlıklı panel düzenlendi.

Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Atilla Güney’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele HDP milletvekili Mithat Sancar ile yazarlar Fehim Işık ve Faik Bulut konuşmacı olarak katıldı. Panele katılımın yoğun olduğu gözlendi. Panel öncesi gözaltında tutulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı ile dayanışma mesajları verildi.

 

Işık “Kazanım için Kürtlerin birlik içinde olması gerek”

Panelde ilk konuşmayı gazeteci-yazar Fehim Işık yaptı. Işık yaptığı konuşmada Ortadoğu’daki savaş ve onun özelindeki Suriye savaşıyla birlikte Kürt halkının artık Ortadoğu’da büyük bir güç haline geldiğini, özellikle IŞİD’e karşı verilen mücadeleyle birlikte dünyanın Kürt halkının muhatap olarak kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Bu kazanımların bir sonuca varması içinde Kürtlerin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğine vurgu yaptı.

 

mersinde ortadogu paneli 2Bulut “Kürt halkı eskisi gibi güçsüz değil”

Işık’ın ardından söz alan yazar Faik Bulut artan faşist baskıya karşı diz çökmeme çağrısı yaparak konuşmasına başladı. Konuşmasında Ortadoğu’da savaşın Kürt halkı için bir dönüm noktası olduğunu, Kürt halkının artık eskisi gibi güçsüz olmadığını, askeri ve siyasi anlamda birçok konuda dünyadaki ve bölgedeki birçok konuda önemli bir yeri olduğunu belirtti. Ayrıca Ortadoğu’da artık üçüncü bir yolun olduğunu, demokratik güçlerin ortak mücadelesiyle bu yolda sonuca varabileceğini söyledi.

 

Sancar “Ortadoğu’daki yenilginin faturası halka kesiliyor”

Panelde son olarak HDP milletvekili Mithat Sancar söz aldı. Sancar, Ortadoğu’daki savaş ile birlikte Tayyip Erdoğan’ın Osmanlı hayalini gerçekleştirmek istediğini ancak Erdoğan’ın yanlış politikalarından dolayı bu hayalinin gerçekleşmediğini belirtti. Erdoğan’ın Ortadoğu’daki yenilgisinin faturasını Türkiye halklarına kesmeye çalıştığını, bundan dolayı faşist baskılarını artırdığını söyledi. Son olarak da faşizme karşı mücadele çağrısı yaptı.

Panel konuşmalar sonrasında yapılan soru-cevap kısmı ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu