Güncel

Alaattin Öget serbest bırakılsın

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, bu haftaki F Oturumu’nda atipik psikoz hastası olan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Alaattin Öget’in serbest bırakılmasını istedi.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen eylemde İHD adına açıklamayı Gönül Sonbahar yaptı. Sonbahar Alaattin Öget’in 1998 yılında Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandığını söyledi. Sonbahar, Öget’in çok sayıda hapishaneye sürgün edildiğini ve en son götürüldüğü Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde 2. Müdür Haydar Ak ve ekibinin saldırılarına maruz kaldığını belirtti.

Alaattin Öget’in ailesinin Ağrı’da oturduğunu, ekonomik nedenlerden yaklaşık 3-4 yıldır görüşe gelemediklerini aktaran Sonbahar, Öget’in tutuklandığında, biri iki yaşında diğeri ise doğmamış olan çocuklarını yıllardır göremediğini ifade etti. Açıklamanın ardından eylem “Tecrit işkencesine son”, “Alaattin Öget serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu