Güncel

Tedi işçileri direnişi büyütüyor!

İstanbul: DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Tedi işçileri, Kadıköy Boğa’dan Bahariye Caddesi’nde bulunan Tedi mağazası önüne yürüdü. Tedi mağaza depolarında çalışan sendikalı işçiler, LİMTER-İŞ sendikası ile toplu sözleşme başvurusunda bulunduktan sonra 16 işçi işten atılmıştı. Yapılan eylemde İşten atılan işçiler, Tedi’yi boykot et”çağrısında bulundu.

“Tedi’den alma emeğimi çalma”

Yürüyüş esnasında “Yaşasın Tedi direnişimiz”, “Tedi’den alma emeğimi çalma”, Tedi’yi boykot et işçiye omuz ver” ve “Direnen işçiler asla yenilmez” sloganları atıldı ve bildiriler dağıtıldı. Düzenlenen yürüyüşe, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB), İşçi Gazetesi, İnşaat-İş Sendikası, Emek ve Onur, İşten atılan Avon işçileri ve Aka-Der destek verdi.

Yürüyüşün ardından Moda Tedi Mağzası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması öncesi Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı konuşma yaptı. Saygılı konuşmasında, Tedi işçilerinin direnişini sonuna kadar devam ettireceklerini söyledi ve eğer atılan işçiler geri alınmazsa  direnişi dahada büyüterek tüm Türkiye’de 200’ü aşkın Tedi Mağzası önünde eylemler gerçekleştirileceğini söyledi.

tedi1Bizim alın terimiz üzerinden 200’ü aşlın mağzaya sahip oldu

Saygılı‘nın konuşmasından sonra, basın açıklamasını direnişteki işçilerden Ahmet Orbeyi okudu. Orbeyi, “Bizler Tedi Mağzaları’nın depolarında çalışan işçileriz. Emekçi halkımızın Tedi

Mağzalarından aldığı her üründe alın terimiz, kanımız, canımız var. Tedi patronu bizim alın terimiz üzerinden iki yüzü aşkın mağzalar zincirine sahip oldu. Ama yıllardır bizim payımıza ise ezilmek, horlanmak ve açlık sınırında asgari ücrete talim etmek, mobbing ve hiçe sayılmak düştü.” dedi. Daha sonra Orbeyi, “Şu anda Topkapı ve Tuzla Aydınlı’daki depoda işten atılan arkadaşlarımızın işe alınması, denkleştirme adı altında çalınan emeğimiz, ödenmeyen ücretlerimiz ve sendika düşmanlığına son verilmesi için en büyük güvencemiz siz emek dostlarını, Kadıköylüleri başlatmış oduğumuz direni

şe omuz vermeye ve ‘Tedi’yi boykot et’ kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz.

Dayanışmayla kazanacağız!

Bize güç verin onlara diz çöktürelim!”  şeklinde basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklaması sonrası işçi korosunun şarkısıyla eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu