Dünya

Almanya’da 1. Alevi Festivali düzenlendi

Almanya'da AABK, AABF merkezi ve BW yönetimlerinin koordinasyonuyla ve katılımlarıyla düzenlenen 1. Alevi Festivali coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

H. Merkezi: Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na(AABK) bağlı 5 Alevi derneğinin ortaklaşa Weil am Rhein da, Büklü Düğün Salonunda düzenlediği 1. Alevi Festivali, 2 Haziran günü başta AABK onursal başkanı Turgut Öker, yeni dönem tekrar başkan olan Hüseyin Mat olmak üzere festival programında; müzik, konuşma ve sempozyumlarında sunumlar için bulunan çok sayıda konuğa ve 500 civarında katılımcıya ev sahipliği yaptı.

AABK, AABF merkezi ve BW yönetimlerinin koordinasyonuyla ve katılımlarıyla düzenlenen etkinlik coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

Şenliğin sempozyumunda Dr.Gebauer Klaus, Gökay Akbulut, Beat Jans, Erdal Yıldırım, Sezgin Tanrıkulu, Ali Yıldırım, Müslüm Doğan, Hakan Alca, Ali Eryincan gibi çok sayıda öğretim görevlisi, araştırmacı, politikacı, sanatçı, Almanya ve Türkiye’den milletvekili kimlikleri olan konuklarla süreçte Alevi kimliği, Alevilerin toplumsal duruşu, seçimler ve şeriatçı faşist diktatörlüğü pekiştirmeye yönelik baskın seçimde olması gerekenler üzerine geniş değerlendirme ve perspektifler sunuldu.

Programın müzik kısmında oldukça zengin bir sanatçı ve grup geçidi ile gerek deyişler gerek türkü ve halk şarkıları sunumları ile birbirinden güzel performanslar sergilendi. Festivalde AKM korosu da sahne aldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu