Güncel

Esenyurt’ta halk buluşması; “Kürtleri yok sayanların siyasette kalma şansı yoktur”

Partizan okurlarının katıldığı Esenyurt Örnek Mahallesi seçim bürosunun açılışının ardından Pervin Buldan'ın katıldığı Kıraç Mahallesi'ndeki halk buluşması başladı.

İstanbul: HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Milletvekili Feleknaz Uca’nın katılımıyla  seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Esenyurt İlçesi Kıraç Mahallesi’nde halk buluşması gerçekleştirildi.

Partizan okurlarının katıldığı Esenyurt Örnek Mahallesi seçim bürosunun açılışının ardından Pervin Buldan’ın katıldığı Kıraç Mahallesi’ndeki halk buluşması başladı.

Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte  Pervin Buldan’dan önce İlçe Eş Başkanları Ayfer Yılmaz ile Edip Karcık ve Milletvekili Feleknaz Uca kısa birer selamlama konuşması yaptı. Ardından Eş Başkan Pervin Buldan konuşma yapmak için seçim otobüsüne çıktı.

Buldan, “Ben Serhad’dan geliyorum. Ardahan, Kars, Iğdır’dan, Ağrı’dan geliyorum. Her yer böyle, kararı herkes vermiş. Her yer ayakta. Gittiğimiz her yerde binlerce insan bizleri karşılıyor. Gittiğimiz her yerde insanlar artık AKP’nin gitmesi için, Erdoğan’ın gitmesi için alanları dolduruyorlar. İnsanlar artık AKP Hükümeti’nden kurtulmak için gün sayıyorlar ve diyorlar ki ‘bu 22 gün ne zaman bitecek de AKP gidecek, onun yerine HDP gelecek, onun yerine Demirtaş gelecek” şeklinde başladı sözlerine.

“AKP’ye Serhad tokadı geliyor”

Türkiye halklarının kararını verdiğini söyleyen Buldan, “Türkiye toplumu kararını vermiş, Kürtler kararını vermiş, Serhad tokadı geliyor. Niye geliyor biliyor musunuz? AKP hükümeti 16 yıldır Kürtlere en büyük zulmü yaptı. Kürt halkını yok etmeye çalışan bir anlayışın, Kürtleri yok sayan bir zihniyetin bugün iktidarda kalma şansı yoktur. Bugüne kadar Kürtleri kim inkar ettiyse, siyasette yaşama şansı kalmadı. Erdoğan’ın da geçmişteki gibi Kürtleri yok sayan siyasetçiler gibi gitmeye mahkum olduğunu herkesin bilmesi lazım. Kürtleri yanına almayan, Kürtlerin sorununu çözmeyen, Kürtleri siyasetin dışına atmaya çalışan, Kürtlerin çocuklarını katliamlardan geçiren bir anlayış, Türkiye’de yaşama şansına sahip değildir” diye belirtti.

Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mehmet Ağar’ın Kürtleri inkar ettiğini, ancak şu an onların isminin siyasi arenada olmadığını hatırlatan Buldan, “16 yıldır aynısını AKP Hükümeti yapıyor. Kürtlerin temsilcilerini cezaevinde rehin olarak tutuyor, belediye eşbaşkanlarımızı görevden alarak yerlerine kayyumlar atıyor, Kürtlerin değerlerine, tarihine saldırıyor. Ehmedê Xanî’nin Doğubeyazıt’taki heykelini yıkıyor, Uğur Kaymaz’ın Kızıltepe’deki heykelini yıktırıyor. Cizre’de, Nusaybin’de, Silopi’de, Sur’da Gever’de sokağa çıkma yasaklarıyla her yeri yakıp yıktılar. İnsanlarımız yaşamlarını yitirdi. O dönem ‘taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmayın’ diyen Bahçeli ile birlikte şu an koalisyon yaptılar. HDP barajın altında kalırsa, AKP, MHP’yi de yanına alıp Meclis’e gidecek, herkes bu oyunun farkında olsun. Kürtler, Aleviler, gençler ve kadınlar bu oyunun farkında olsunlar. Bizim vekillerimizi baraj altında bırakıp AKP çoğunluğunu Meclis’te sağlamak istiyor. Buna izin verecek miyiz? O zaman sandıklarımıza sahip çıkacağız. Kürtler birlik ve beraberliğini mutlaka sağlayacak, bundan sonra AKP’ye tek bir Kürt oyu gitmemelidir” diye konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu