Kadın

Ankara’da 8 Mart: Susmayacağız!

Ankara’da 8 Mart programı saat 11.00’da Sakarya Meydanı’nda KESK’li Kadınlar’ın basın açıklaması ile başladı. Yapılan basın açıklamasında KESK üye ve yöneticilerin tutuklanması protesto edilerek faşist baskılara karşı mücadele çağrıları yapıldı.

Ankara Kadın Platformunun eylemi 11.30’da Kolej Meydanında toplanma ile başladı. Buradan Ziya Gökalp’e yürüyen kadınlar, renkli kortejleriyle dikkatleri kadın emeğinin sömürüsüne, şiddete, baskılara çektiler. Platform adına basın açıklamasını Yelda Şahin ve Buse Kılıç okudu. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken platform sözcüleri, “Yasalarınızla, söylemlerinizle kadınları korumak yerine tutsaklaştırıyor, cezalandırıyorsunuz. Karakola şikâyete gelen kadını sığınma evi yerine katiline teslim ediyor, kadınlara şiddet uyguluyor, üzerine bir de kadınları yargılıyorsunuz. Komiserleriniz tacizin, tecavüzün uygulayıcısı oluyor. Bunları kabul ettik sanmayın.” dedi.

Açıklamada Türkiye’nin, dünyada, günde en az 5 kadının öldürüldüğü tek ülke olduğu belirtilirken, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla Meclis’te görüşülmekte olan yasanın, amacından uzak olduğuna işaret edildi. “Erkek egemen dirence karşı susmayacağız” denilerek, sürecin takipçisi olunacağı açıklandı.

Platform, şu taleplerin yerine getirilmesini istedi: “8 Mart’ın resmi tatil ilen edilmesin, eşit işe eşit ücret uygulanmasın, taciz ve tecavüz duruşmalarında kadının beyanını esas alınarak soruşturma açılmasın, sığınma evleri niteliksel olarak iyileştirilsin, sayısısı arttırılsın, erkek egemenliğini güçlendiren savaş politikalarına son verilsin, savaş bütçesi lav edilerek, kadın istihdamında kullanılsın, LGBTT bireylere yönelik her alanda ayrımcı uygulamalar engellensin, Nefret Suçları Yasası kadınların, LGBTT bireylerinin talepleri çerçevesinde düzenlensin.” Miting, halayların ardından sona erdi.

Ankara Devrimci 8 Mart Platformu (Alınteri, BSDP, Halk Cephesi) ise , “Emeğimizin hakkını almak İçin 8 Mart’ta alanlardayız!” şiarıyla saat 18.00’de Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu