Güncel

“Sivas’ı unutmayacağız!”

İstanbul: Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 35 kişinin katledilmesine ilişkin ana davadan dosyaları ayrılan 7 sanık hakkındaki davanın, 2 sanık yönünden ölmeleri, 5 sanık yönünden ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Davanın zaman aşımına düşmesini protesto edenler ise gazlar ve coplarla karşılık buldu. Davanın zaman aşımına uğraması ve diğer eylemlere yapılan saldırılar, 1 Mayıs Mahallesi’nde protesto edildi.

13 Mart günü, akşam saatlerinde alınan karar sonrası eylem kısa bir sürede örgütlendi. Mahallenin sokaklarında ve caddelerinde, kahvelerde megafonla ajitasyon çekilerek eyleme çağrı yapıldı. Çağrılar sonrası saat 21.00’da Sima Düğün Salonu önünde bir araya gelen kitle “Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı arkasında toplanarak önce mahallenin giriş noktası olan Cennet Düğün Salonu’na doğru, sonra da son durak olan 2 Eylül Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz” sloganlarının atıldığı ve “İnsan yakmanın zaman aşımının olamayacağı” yönlü ajitasyonların çekildiği eylem 2 Eylül Meydanı’nda, Sivas’ta katledilen 35 kişi şahsında durulan saygı duruşu ve yapılan açıklamanın ardından bitirildi.

Açıklamada; Sivas’ta 19 yıl önce 35 canımızı yakan devletin, bugün Sivas davasını zaman aşımına uğrattığı, zaman aşımına tepki gösterenlere ise gazla-coplarla saldırdığına değinilerek devletten adalet beklenmediği çünkü, 35 aydın,ilerici ve sanatçıyı yakanların, türkülerimizi susturmak isteyenlerin, kendilerini yargılayamayacakları dile getirildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Ve bugün yaşadığımız olayda da görüyoruz ki, insanlık suçu kapsamına alınması gereken madımak katliamının devlet tarafından onaylanmasıyla özelde aleviler ve genelde bir bütün ezilen-emekçi halkımız baskı altına alınmak istenmekte ve katliamların bir devlet politikası olduğu açık açık ilan edilmektedir. Siyasi iktidarın son yıllarda düzenlediği sahte alevi çalıştaylarıyla, demokratik açılım safsatalarıyla ve bugün yaşadığımız gerçeklikle bir kez daha devletin gerici-katliamcı-faşist yüzü gözler önüne serilmektedir.

Bu vesileyle bir kez daha ilan ediyoruz ki, devletin gerici saldırıları bizleri yıldırmadı, yıldıramayacak

Partizan, DHF ve Halk Cephesi tarafından örgütlenen eyleme ESP, SODAP, KÖZ, 2 Eylül Kültür Derneği, Anadolu Yakası Dersimliler Derneği, Doğuş Spor Kulübü ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de katılarak destek verdi.(1 Mayıs Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu