Güncel

ATİK’ten Turgut Kaya’ya Özgürlük Kampanyası’na dair açıklama

ATİK Turgut Kaya’nın iadesinin durdurulması ve özgürlüğe kavuşması için yapılan kampanyaya dair bir açıklama yaptı.

H.Merkezi:  ATİK Turgut Kaya’nın iadesinin durdurulması ve özgürlüğe kavuşması için yapılan kampanyaya dair bir açıklama yaptı.

Oluşturulan Turgut Kaya için Özgürlük Platformu Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın Yunan devleti tarafından Türk devletine iade kararını durdurmak ve serbest bırakılması için başlattıkları açlık grevini sonlandırarak mücadeleye farlı şekillerde devam edeceklerini duyurmuştu.

ATİK de bir açıklama yaparak kampanyaya dair bilgilendirme yatı.

ATİK açıklamasına, “Her şeyden önce; uluslararası dayanışma ve aktif sahiplenmeden dolayı, ATİK UPOTUDAK adına herkese çok teşekkür ediyor ve enternasyonalist mücadeleci selamlarımızı iletiyoruz. Bu açıklamayla, ‘’Turgut Kaya’ya Özgürlük Kampanyası’’ kapsamındaki yeni gelişmeler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 24 Şubat tarihinden beri Yunanistan’da politik tutsak olan tarihçi, gazeteci ve devrimci Turgut Kaya’nın olası iadesinin durdurulması ve özgürlüğü için ATİK-UPOTUDAK öncülüğünde başlatılan kampanya, hızla yayılmış uluslararası ve kitlesel bir karakter kazanmıştır” şeklinde başladı.

Turgut Kaya’nın, 30 Mayıs tarihli Atina Yüksek Mahkemesi’nin haksız iade kararını protesto etmek için, Atina-Koridallos Mahpushanesindeki hücresinde açlık grevine başladığını duyurmasından sonra dışarda da kamuoyu oluşturmak amaçlı direnişe başladıklarını, “Bizler de, 31 Mayıs’ta Atina’daki ünlü Akademia meydanında onunla dayanışmak adına, aynı taleplerle destek amaçlı dönüşümlü açlık grevine başlatmıştık. Nitekim, Turgut Kaya 3 Haziran tarihinde, açlık grevi koşullarında-sağlık durumu elvermediği halde, Atina-Koridallos cezaevinden apartopar alınarak, Türkiye sınırı yakınlarındaki Komotini Mahpushanesi’ne sürülmek üzere yola çıkarılmıştı. Bu durumu öğrenen bizler, derhal tepkimizi ve protestolarımızı hızlandırarak bu sürgün işlemini durdurmak için harekete geçtik. Nihayetinde Turgut Kaya’nın sürgün sevkiyatı, yükselen kamuoyu tepkisi sayesinde 4 Haziran günü yarı yolda durdurulabilmiş ve 5 Haziran günü yorgun argın bir halde tekrar Koridallos’a getirilmişti. Atina Akademia meydanında, 1 Haziran’dan beri sürdürdüğümüz açlık grevimiz, uluslararası dayanışmacı bir kamuoyu oluşturma ve Yunanistan hükümeti üzerinde politik baskı oluşturmak amaçlı hedeflerine nihayet ulaşmış bulunmaktadır. Gelinen bu aşamada; bizler sürdürdüğümüz dönüşümlü açlık grevimizi 9 Haziran itibarıyla sonlandırmış bulunuyoruz. Yaygınlaşan uluslararası dayanışmanın ve yükselen politik desteğinde katkısıyla; önümüzdeki günlerde diplomatik çalışmalara ve sonuç alıcı etkinliklere yönelmek istiyoruz” şeklinde bilgi verdi.

“Turgut Kaya ve Hıdır Gönek için özgürlük”

ATİK açıklamasında, Turgut Kaya ile birlikte tutsak olan Hıdır Gönek’e için  “Ayrıca sizleri bilgilendirmek istiyoruz ki; 24 Şubat tarihinden beri, Turgut Kaya’ya yardım ettiği gerekçesiyle, Hıdır Gönek isimli bir başka arkadaşımız Komotini Mahpushanesinde tecrit koşullarında tutuklu bulunmaktadır. Hıdır Gönek yaptığı bir açıklamayla, kendisinin içinde bulunduğu tecrit koşullarını kınamaktadır. Gönek, politik tutsak oldukları halde kriminalize edilmelerini protesto etmek ve Turgut Kaya ile dayanışmak amacıyla açlık grevindedir. Bizler de, Hıdır Gönek’in de bir an evvel serbest bırakılmasını istiyoruz. O’nun da politik bir tutsak olarak kabul edilmesini, asılsız olan şebeke suçlamalarıyla kriminalize edilmesine son verilmesini, bu kampanyamızın yeni talebi olarak öne çıkarıyoruz” şeklindeki sözlerle özgürlük talep edeceklerini ve bu talep için mücadele edeceklerini vurguladı.

Açıklama, “Turgut Kaya’nın politik iltica talebine Mülteci Bakanlığı’nca olumlu yanıt verilmesini, olası iadesinin Yunanistan Adalet Bakanı tarafından derhal durdurulmasını ve bir an evvel serbest bırakılmasını, daha yüksek sesle ve yeniden talep ediyoruz.

Turgut Kaya’ya, Hıdır Gönek’e ve Politik Tutsaklara Özgürlük!

Yaşasın Uluslararası Dayanışma!

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu” şeklinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu