GüncelManşet

Avcılar direnişinden bir DDSB’li anlattı: “Belediye direnişi kırmak için işçi hayatını tehlikeye attı”

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde çalışan temizlik ve fen işçilerinin düzensiz olarak ödenen, kimi zaman 2 ayı bulan maaş ödemelerinin gecikmesinden kaynaklı dün 16.00 vardiyası itibariyle başlattıkları iş bırakma eylemi devam ediyor.

Maaşlarının ödenmemesi yanında bir dizi sorunu da kapsayan iş bırakma eylemi dün 16.00 itibari ile başlamıştı. Dün gece vardiyası ile birleşen gündüz vardiyası 200’e yakın işçiyle şantiyede sabahladı. Avcılar Belediyesi ise işçilerin işe çıkmamasından kaynaklı temizlik faaliyetini yürütemedi.

 

Avcılar Belediyesi direnişi kırmak için işçi hayatını tehlikeye attı

Çalışacak işçi bulmakta zorlanan belediye çözümü bir işçinin yaşamını tehlikeye atmakta buldu! Ehliyeti olmayan, memur vasfında olan, araç kullanma vasfı olmayan ve sadece çok hafif iş yapabilecek % 40 iş göremez raporu olan engelli bir işçiyi çöp arabalarına bindirerek sokağa çıkaran belediye, bu pratiğiyle işçi sağlığı ve güvenliğine ne kadar önem verdiğini bir kez daha dostuna, düşmanına göstermiş oldu!

 

“Sendikayla birlikte sonuna kadar gideceğiz!”

Onlarca temizlik aracından sadece zorla çıkardığı bir-iki araçla işçilerin moralini bozmayı hedefleyen belediye umduğunu bulamadı. İşçiler sonuna kadar kararlı olduklarını; sadece maaş talebi değil, iş elbiselerini değiştirecek bir kabin, hijyen için duş alma yerlerinin eksikliği, su ve çay içebilecek bir dinlenme alanı, her gün verilmesi gereken iş eldivenlerinin ayda bir verilmesi gibi sorunlarını da çözmek istediklerini, direnişi bu yönde ilerleteceklerini belirttiler. Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube’de örgütlenen işçilerin bu konudaki mesajı da net: “Sendikayla birlikte sonuna kadar gideceğiz!

 

İşçiler için sosyal medya eylemi

Ayrıca işçiler dün sosyal medyada Partizan okurları ve DDSB’lilerin başlatmış olduğu eyleme de katkı sundu. #EmekDüşmanıHandanToprak hastagi ile gerçekleştirilen sosyal medya eylemi TT’de, yani ülke gündeminde ilk sıralara girerek son dönemlerde işçi direnişleri için en iyi sosyal medya eylemi haline geldi.

 

Partizan okurlarından direniş kırıcılığına barikat

İşçiler bekleyişi sürdürüyor. Gece boyunca şantiyede işçilerle birlikte DDSB’liler ve Partizan okurları da nöbet tutarak iş bırakma eylemine destek verdiler. Eyleme bir başka destek ise Yeşilkent Partizan okurlarından geldi. İşe çıkan temizlik araçlarından birinin Yeşilkent Mahallesi’nde olduğunu tespit eden Partizan okurları çöp aracını mahalleden çıkararak, direniş kırıcılığına engel oldu.

 

Direnişten bir DDSB’li

 

avcilar iscisi grevde

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu