Güncel

Avcılar’da 18 Mayıs anmasına çağrı

İstanbul: Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer’in ölümsüzleşmelerinin yıldönümüne ilişkin Avcılar’da 21 Mayıs Cumartesi günü anma gerçekleştirilecek.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer’in ölümsüzleşmelerinin yıldönümlerine ilişkin eylemler devam ediyor. İstanbul’da Partizan, DDSB ve YDG, gerçekleştireceği panele ilişkin çağrı yaptı. “Bugün Kaypakkaya’ nın ortaya koyduğu tezlerin rehber edinmeden ilerlemek ve devrimi yapmak mümkün değildir. Ülkemizde ki gelişmeler ve yaşananlar, Kaypakkaya’nın görüşlerindeki doğruluğu bir kez daha ortaya koymaktadır” denilen açıklama şu şekilde devam ediyor: “Sermaye temsilcisi devletin işçi sınıfına son dönemdeki saldırıları hızla devam ederken, bir yandan kazanılmış hakların gasp edilmeye çalışıldığı bir yandan da köleleştirme yasası olan ÖİB (özel istihdam bürolarını) ile köleliği hayata geçirmeye çalıştığı bu dönemde İbrahim Kaypakkaya’yı Anmanın bunlarla mücadeleye eşdeğer olduğu bilinciyle onu bir kez daha sahipleniyoruz.”

Diğer yandan faşist devletinin Kürt ulusuna karşı düşmanlıktan başka bir şey beslemediğini görmekte ve yaşamaktayız. Bu anlamda Kaypakkaya yoldaşın Kürt ulusal sorununa getirdiği çözümlemeler ışığında, gösterdiği ışıklı yolda onun bilinciyle ilerlemenin, örgütlenmenin ve savaşmanın ortak düşmana karşı devrimci mücadele hattı, Kürt halkının özgürlük mücadelesini nihai mutlu sona erdirecek yegane fikirdir” denilen çağrıda, “Kaypakkaya yoldaşın bize miras olarak bıraktığı o muazzam temel teorik görüşüyle, halk savaşı güzergâhında, demokratik halk devrimini gerçekleştirmek için, yüzlerce kadro, üye, savaşçı ve militanını ölümsüzlüğe uğurladı. Bugün Kaypakkaya yoldaşın ardılları Geyiksuyu’ ndan Kobanê’ye savaşı büyütmeye devam ediyorlar” ifadelerine yer verildi.

21 Mayıs Cumartesi günü “Sömürü ve zulme karşı İbrahim Kaypakkaya Bilinci ve Cesaretiyle” şiarıyla düzenlenen anma saat 15.00’te Avcılar’da bulunan Eğitim-Sen 7 No’lu Şube’de gerçekleştirilecek. Ayrıca panel sonrası Avcılar Belediyesi’nden çıkarılan taşeron işçilerin direniş yerine toplu ziyaret edilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu