Güncel

Bursa’da Kaypakkaya anmasına polis saldırısı

Bursa: Dün (18 Mayıs) Bursa’da Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtleri anmak için devrimci, demokrat kurumların çağrılarıyla Setbaşı’ndan Heykel’e yapılacak olan anma yürüyüşüne polis saldırdı. Saldırıda Özgür Gelecek muhabiri Hüseyin Camkıran ve sekiz kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Setbaşı’nda toplanan kitle Heykel’e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitle Heykel meydanına geldiğinde burada devrim ve komünizm şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Polis saldırısında dokuz kişi darp edilerek gözaltına alındı

Saygı duruşu sırasında çevrede bulunan sivil faşistler tarafından sözlü saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyı dayanışmayla püskürten kitleye polis biber gazı, TOMA ve plastik mermilerle saldırdı. Polis saldırısında Özgür Gelecek muhabiri Hüseyin Camkıran, Partizan okurları Suat Şahin, YDG okuru Ayhan Göktaş, ESP üyesi Metin Eren, Rıza Çimen, HDP’li Layık Hanazay, Rahmi Yüzüak ve ismi netleşmeyen iki kişi darp edilerek gözaltına alındı. Saldırı sırasında gözaltına alınanlardan Metin Eren’in kolu kırıldı.

Muhabirimize “Örgüt üyeliği” suçlaması

Gözaltına alınanlar Acemler Karakolunda götürüldü. Gözaltına alınanlar acemler karakolunda yapılan kimlik tespiti işlemlerinin ardından Fomara emniyet müdürlüğünde sabaha kadar bekletildi. Sabah saatlerinde 4 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken aralarında muhabirimiz Hüseyin Camkıran’ında bulunduğu beş kişi ise, “terör örgütü propagandası” ve “polise mukavemet” suçlamaları ile mahkemeye sevk edildi.

Bugün (19 Mayıs) mahkemeye çıkarılan beş kişi de ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu