GüncelManşet

Avcılar’da temizlik işçilerinden belediyeye 9 soru!

İstanbul: Direnişlerinin 80. gününde olan işten atılan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri, bugün saat 14.00’te belediyeye dilekçe sunarak 9 sorularının cevaplandırılmasını istediler.

Bu sabah saatlerinde 80 gündür kurmuş oldukları çadır zabıta ekiplerince OHAL bahane gösterilerek kaldırılan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri, bugün öğle saatlerinde 9 sorularının cevaplandırılması için belediyeye dilekçe sundular. UİD-DER, DDSB ve EMEP de dilekçe vererek işçilere destek verirken işçiler özel güvenlik görevlileri ve polis tarafından sunmak istedikleri dilekçe için belediyeye toplu bir şekilde alınmadılar. Tek tek içeriye alınan temizlik işçileri ve onlara destek veren kurumlar, dilekçelerini sundular ve 15 iş günü içerisinde cevap beklediklerini dile getirdiler. Kararlı olduklarını, direnişe devam edeceklerini ifade eden işçiler, sendikalı olmanın bir hak olduğunu söylediler.

Verilen dilekçelerde şu sorular soruldu:

“- Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak Tomurcuk adlı firmada taşeron çalışan Avcılar Belediyesi Temizlik işçilerinden sendikalı olmadan önce performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarmalar yaşanmamışken, sendika üyesi olmalarının ardından performans düşüklüğü gerekçesiyle işten atmalar neden yaşanmıştır?

– İşçiler belediyede sorgu odalarına alınıp istifaya zorlanmış mıdır?

– İşten atılan işçilere, eğer sendika üyeliğinden istifa ederlerse işe geri alınacakları söylenmiş midir?

– 4857 sayılı İş Kanunu’nda ayıplı davranışları tanımlayan 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten atılan işçilerin bu maddeyi içeren suçu işlediklerine dair kanıt var mıdır?

– Belediyenin işten atılan işçilere bulduğu fakat işçilerin çalışmayı kabul etmedikleri iddia edilen işin nitelikleri nedir? Bu işyeri ile Avcılar Belediyesi bünyesinde olmadığı doğru mudur?

– İşten atılan işçilere bulunduğu iddia edilen Avcılar Beleyesi bünyesinde olmadığı doğru mudur?

– Bulunduğu iddia edilen işle, işçilerin Avcılar’dan sürgün edilmiş olarak, bütün özlük haklarından mahrum çalışırken sahip oldukları bütün haklarını da kaybetmiş olarak çalışmak zorunda kalacakları doğru mudur?

– İlk atılan 32 işçiden ‘noterden sendikaya üye değilim, üyeliğim ispat edilirse sorumluluk tarafıma aittir’ diye belge getirenler işe geri alınmış mıdır? Kaç kişi bu yolla tekrar işe alınmıştır?

– 6331 sayılı iş sağlığı, iş güvenliği yasası gereği ne gibi tedbirler alınmıştır?

IMG 9880CHP’li belediye OHAL koşullarına hemen uyum sağladı!

Dün MGK ve Bakanlar Kurulu tarafından yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan tarafından 3 ay boyunca OHAL ilan edildiği duyurulmuştu. CHP tarafından tepkiyle karşılanan OHAL, söz konusu işçiler olunca CHP tarafından yararlanılacak bir konu haline geldi. CHP’li Avcılar Belediyesi’nin OHAL koşullarına hemen “uyum” sağlayarak zabıtaları devreye sokması ve işçilerin direniş çadırını engellemesi dikkat çekiyor. Diğer yandan direnişin antipropagandası ise belediye binasına asılan pankart ile sürüyor.

Gazetemize konuşan işten çıkarılan işçilerden birisi olan ve işçi temsilciliği yapan Özgür Demir ise konuya ilişkin, OHAL ile ilgili bildiri meclisten geçmediği halde, sabah saatlerinde zabıta ekipleri tarafından çadırın kaldırıldığını, bunun tamamen belediyenin işgüzarlığı olduğunu, bir işçi temsilcisi olarak direnişlerine devam edeceklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu