Kültür&Sanat

Baba Zula’ya çağrı “Bir müzik grubu için boykot, öncelikle müzikle olur”

H. Merkezi: BDS Türkiye; Baba Zula müzik grubunun cevap vermesi üzerine, Golan’da düzenlenecek olan Sun Beat Festivali’nden çekilmesi çağrısını “Festivalden geri çekilme kararı vermeniz, Güneybatı Asya’nın ezilen halklarının yüzlerinde, şu zor zamanlarında bir tebessüm doğuracaktır. Orada çalmanız ise, bu halkların katili İsrail’e, belki yüz fosfor bombası atarak elde edemeyeceği bir moral verecektir” diyerek tekrarladı.

Arap coğrafyasının en önemli su kaynaklarından birinin bulunduğu Golan Tepeleri İsrail tarafından işgal altında. Filistin halkının topraklarını işgal eden İsrail, susuzluktan kırılan Filistin halkına yönelik politikalarının bir parçası olan Golan’da sürdürdüğü işgali meşrulaştırmaya çalışıyor. Bunun için düzenlediği çalışmalardan biri Sun Beat Festivali

Bu festivale Türkiyeli Baba Zula isimli müzik grubu da davet edildi ve katılacağını duyurdu. Bunun üzerine Filistin İçin İsrail’e Boykot girişimi (BDS Türkiye) Baba Zula’ya bu festivale katılmama, festivali boykot etme çağrısı yapmıştı. Ancak bir mektupla yanıt veren Baba Zula; Roger Waters, Elvis Costello, Santana gibi pek çok müzisyenin bu festivali boykot etmesine benzer bir tavra giremeyeceğini, bu işin sadece müzik boykotuyla yapılamayacağını belirterek “Waters kadar güçlü olmadıkları için festivale katılacaklarını” belirtti.

BDS Türkiye bunun üzerine yeni bir açıklama kaleme aldı.

 

“Filistinliler hala terk ettikleri evlerinin anahtarlarını saklıyor”

Baba Zula’nın daha önce de İsrail’de düzenlenen Sound Port Festivali’ne katılmamaları yönündeki çağrılarını görmezden geldiğini hatırlatan BDS, Baba Zula’ya, “İşgal yılları İstanbul’unda, bir İngiliz balosunda çalar mıydınız?” diye sordu.

Biz İsrail’in politikalarını eleştirdiğimiz için boykot çağrısı yapmıyoruz. Biz, İsrail’in varlığının işgale dayandığını ve bu açıdan diğer devletlerden farklı olduğunu söylüyoruz” diyen BDS, İsrail’in işgalci olduğunu ve bu mirası da emperyalist ABD’den aldığını belirterek “İstiyor ki, Kuzey Amerika yerlileri gibi Filistinliler de tüm umutlarını yitirsin. Oysa bu insanlar 1948’de terk ettikleri evlerinin anahtarlarını saklıyor” dedi.

 

“Bu konser fiili durumun bir parçası”

Golan’ın Filistin toprağı olmadığını ama Siyonist İsrail’in aynı işgal politikasının bir parçası ve buradaki insanlar açısından sonuçların benzer olduğunu belirten BDS, “Konseriniz, Golan’da, İsrail’in işgal yönteminin yukarıda saydığımız sıralamasındaki fiili durum yaratma aşamasının bir parçası olacak. Yani, işgalci İsrail’e, bu toprağı kullanma hakkına sahip olduğunu, üstelik bunu askeri amaçlarının yanı sıra, sanat ve eğlence için de yapabileceklerini söylemiş olacaksınız. Emin olun, size minnettar kalacaklar” dedi.

 

“İsrail’e muhalif olsalardı eğer…”

Baba Zula’nın mesajında festivali düzenleyenlerin “muhalif” olduğuna ilişkin bilginin doğru olmadığını belirten BDS “Siyonist işgale karşı duran bir muhalif, kendi ülkesinin işgal ettiği toprakta bir festival düzenler mi?” diye sordu ve “Golan’da İsrail işgaline karşı bir festival yapılıyor olsaydı, emin olun, düzenleyenler şimdiye kadar çoktan İsrail hapishanelerini boylamıştı. İsrail makamları da, Noam Chomsky örneğinde olduğu gibi, ülkeye girişinizi yasaklamışlardı. Oysa, festivallerin haberlerini dışişleri bakanlığı sitelerinden duyuruyorlar” dedi.

 

“Mesele Water gibi güçlü olmak değil, vicdanlı olmak”

Açıklamanızda çok doğru söylemişsiniz. Bu iş sadece müzik boykotuyla olmaz. Her alanda kapsamlı ve inatçı bir boykot gerektirir” diyen BDS, açıklamasını “Biz de Türkiye’de 2009’dan beri elimizden geldiğince, 2005 yılında, Filistinlilerin çağrısıyla başlatılan uluslararası BDS hareketinin bir parçası olarak Türkiye’den bu boykotu örmeye çalışıyoruz. BDS hareketinin ne kadar etkili olduğu Siyonist devletin bu hareketi ikinci büyük tehlike saymasından ve bu hareketi engellemek için yarım milyar dolar bütçe ayırmasından da belli oluyor” şeklinde sürdürdü.

Festivalden geri çekilme kararı vermeniz, Güneybatı Asya’nın ezilen halklarının yüzlerinde, şu zor zamanlarında bir tebessüm doğuracaktır. Orada çalmanız ise, bu halkların katili İsrail’e, belki yüz fosfor bombası atarak elde edemeyeceği bir moral verecektir” diyen BDS, meselenin Waters kadar güçlü olmak değil, onun gibi vicdan sahibi olmakla ilgili olduğunu belirterek Baba Zula’ya yeniden festivalden çekilme çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu