Güncel

Barış Anneleri “Tecrit kalksın, müzakere başlasın”

İstanbul: Her Çarşamba Dolmabahçe Sarayıönünde biraraya gelen Barış Anneleri, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit’in kaldırılması ve Dolmabahçe Mutabakatı’na geri dönülmesi taleplerini yineledi.

Eylemde “Anneler savaşa geçit vermeyecek” ve “Dolmabahçe’de devrilen masanın yeniden kurulmasını istiyoruz. Biz Anayız, Kürd’üz, Türk’üz, Laz’ız, Çerkez’iz, Arap’ız ama Anayız” yazılı pankartlar açan Barış Anneleri, oturma eylemleri sırasında Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılmışJin şer naxwazin”, “Dolmabahçe Mutabakatı’na sadık kalınsın”, “Tecrit kalksın, müzakere başlasın” dövizler taşıdı.

 

“Endişe duyuyoruz”

Talepleriyle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Barış Annelerinden Zeytun Özdemir Soylu Öcalan üzerindeki tecritin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Soylu, “Biz Başkan Apo ile görüşmek istiyoruz. Başkan’ın üzerindeki tecrit kaldırılmazsa Türkiye’de de huzur olmayacaktır. Devlet barış ve huzur ortamı istiyorsa Öcalan’ın üzerindeki tecrit’i kaldırmalıdır. Sağlık durumunun iyi olup olmadığını bilmiyoruz. Bunun için de endişe duyuyoruz” dedi.

 

“Her şeye rağmen barış istiyoruz”

Yaşanan savaş ortamından biran önce uzaklaşılması gerektiğini ve çözüm için tekrar müzakere masasının kurulmasını istediklerini söyleyen Soylu, şunları ifade etti:

Biz Barış Anneleri olarak her hafta burada oturma eylemi gerçekleştirerek barış isteğimizi yineliyoruz. Barış sağlanmadığı sürece, Devletin Kürdistan üzerinde uyguladığı kirli savaş devam edecektir. Böylesi bir savaş ortamında ne Türkiye ne Kürdistan halkları huzur bulamayacaklardır. Devlet Cizîr’i, Sûr’u, Nisîbin’i, Gever’i yaktı yıktı insanlarımızı katletti. Biz bu katliam ve yıkımlara rağmen her zaman olduğu gibi yine barış talebimizi yineliyoruz. Biz diyoruz ki bu savaş son bulsun yeniden çözüm masası kurulsun ve sorun barışçıl yollarla çözülsün.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu