Güncel

Öcalan’ın avukatlarından açıklama “İmralı kapıları açılsın”

İstanbul: PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukat, aile, ziyaretçi ve iletişim hakkından mahrum bırakılması durumuna ilişkin bugün İHD İstanbul binasında Asrın Hukuk Bürosu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün katılımı ile basın açıklaması gerçekleştirildi.

Öcalan’ın avukatlarından Cengiz Çiçek tarafından yapılan açıklamada Öcalan’la 27 Temmuz 2011 tarihinden bugüne kadar avukatları olarak görüşme yapamadıklarını, 15 Temmuz darbe girişiminden sonrası da İmralı adasına ilişkin kaygılarının artığını dile getirdi. Beş yıldır hukuksuz ve fiili yasak hali, tecrit içinde tecrit yaşatıldığını beyan etti.

 

Darbe girişimi sonrası İmralı’da durum

Ülkenin Cumhurbaşkanının bile can güvenliğinin hedef alındığı bu gözü karalık ortamında Sayın Öcalan’ın can güvenliği var mıdır?” diye yetkililere soran Çiçek, Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğu yönündeki haberlerin servis edilmesine rağmen bu bilgilerin tatmin edici olmadığını vurguladı. Öcalan’ın can güvenliğinden emin olabilmek için avukatlarının, aile üyelerinin ya da bağımsız bir heyetin acele ile İmralı adasına ziyaretine izin verilmesi talebinde bulundu.

Çiçek “Sayın Öcalan’ın da belirttiği gibi Türkiye’nin önünde iki seçenek vardır: ‘ya çözüm, ya darbe!’ Ya Kürt sorunu başta olmak üzere temel sorunların demokratikleşme hamlesiyle cevap olacağız ya da kendisini yıllar içerisinde tekrar eden statükocu ve çözümsüz siyaset anlayışıyla darbeler ortamında debelenip duracağız” dedi.

 

“Çözüm süreci yaşansaydı bunlar olmazdı”

HDP adına konuşan Doğan Erbaş İmralı üzerindeki uygulamaların hukuksuz olduğunu, acilen bir heyetin gönderilmesi gerektiğini dile getirdi. “Çözüm süreci devam etseydi bunların yaşanmazdı” diyen Erbaş’ın ardından avukat Şule Recepoğlu darbe öncesinde de İmralı üzerinde insanlık dışı uygulamalar olduğunu, OHAL bahane edilerek “yasal bir gerekçe” gösterildiğini, müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu