Dünya

Baro Başkanı Demetris Vervesos: “Turgut Kaya iade edilmesin”

Atina Barosu Başkanı Demetris Vervesos, Yüksek Mahkeme kararına rağmen Türkiyeli devrimci, gazeteci Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan: Yüksek Mahkeme, son kararında, Türkiyeli devrimci Kaya’nın Türkiye’ye iadesi lehine, kendisine dayatılan bir cezanın infazı için bir görüş bildirmiştir. Nihai karar Adalet Bakanı Stavros Kontonis tarafından verilecektir.

Atina Barosu Başkanı Demetris Vervesos, yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin, Strazburg’daki Avrupa Adalet Divanı’nın insan hakları ihlallerine yönelik mahkumiyetlerde ilk sırada olduğuna” dikkat çekiyor. Vervesus, bu durumun, “özellikle komşu ülkedeki son gelişmeleri takip ederek, aranan kişinin uluslararası hukukun gerektirdiği gibi, Türkiye’de mahpus olarak tüm haklarını kullanacağını garanti etmediğini” belirtmektedir.

“Turgut Kaya iade edildiği takdirde temel güvencelere ve insan haklarına saygı duyulmadan siyasi görüşlerinden dolayı baskı ve işkenceye maruz kalmanın riskini taşıyor” diyen Vervesus bu nedenle, Adalet Bakanı’nın, geçmişte insan hakları savunuculuğunu yaptığını hatırlayarak, Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesi için onay vermemesi gerektiğini hatırlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu