Dünya

Basel’de Kültür Sanat Şehitleri Anıldı!..

İsviçre: “Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun”  “Taksim Direniş ruhuyla devrimci sanatçılarımızı anıyoruz” şiarıyla İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) ve Demokrat Sanatçılar Birliği (DSB)’nin ortak organize ettiği etkinlik, 20 Ekim 2013 tarihinde İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleştirildi.

Anma gecesine açılış ve saygı duruşuyla başlanıldı.

“Geldiğimiz toprakların köklerinden akan, kültürel değerlerine sahip çıkanlar hoş geldiniz.

Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği için hep birlikte ele ele verelim diyenler hoş geldiniz.

Kendi sorunları etrafında örgütlenen, sisteme karşı baş kaldıran kadın ve erkek arkadaşlar hoş geldiniz.

Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun diyor hepinizi Taksim Direnişi ruhuyla selamlıyoruz”.

“Geçmişten geleceğe kurulan, güne ışık, geleceğe umut taşıyan, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu olarak düzenlemiş olduğumuz, devrimci sanatçıları ve Gezi şehitlerini anma etkinliğine hoşgeldiniz” denilmesiyle “Her yer Taksim Her yer direniş!” sloganlarıyla karşılık verildi.

Ardından tüm yitirdiklerimiz için yapılan saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşu esnasında YDG’li gençler sahneye Gezi İsyanında şehit düşenlerin resimlerinin yer aldığı YDG imzalı “Elbet bir bildiği var bu çocukların kolay değil öyle genç ölmek!” sloganlı pankartı açarak, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganıyla şehitleri andı.

gece resim 5Saygı duruşunun ardından Federasyon temsilcisi gece açılış konuşmasını yaptı.

Temsilci; “Ufkumuzda dünya dolaşırken, kalbimiz ülkemizde çarpmaya devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde bu tarihi olaylar yaşanırken, ülkemizde de, on yıllardır faşizm tarafından her düzlemde baskılanan, katledilen, ezilen emekçi sınıfların görkemli direnişine şahit olduk. Taksim Gezi parkıyla başlayan ve kısa sürede tüm ülkeye yayılan isyan, bir kez daha umudumuzu tazelerken, faşist sistemin de korkulu rüyası olmuştur. Kan ve can pahasına büyütülen bu direnişte, faşizmin saldırıları sonucu yüzlerce kişi yaralanmış, onlarca kişi sakat kalmış ve 6 kişi de yaşamını yitirmiştir. Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz!“

“Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Viktor Jara; Bertolt Brecht gibi halkın sanatçıları inançları uğruna nice bedeller vererek faşizme teslim olmamışlardır. Bizim yolumuzda bunlar ve burada adını sayamadığımız halkın sanatçılarının yoludur. Buradan bir kez daha tüm devrimci sanatçıları anıyor mücadelelerinin önünde saygıyla eğiliyoruz.“ “Washington’dan, Atina’ya, Kahire’den, Rojava’ya, Taksim’den Tuzluçayır’a dünyanın dört bir yanında direnen işçi ve emekçilerin kararlılığından, cesaretinden aldığımız güç ve ilhamla sizleri bir kez daha selamlıyor, tekrar hoş geldiniz diyoruz“ denilerek konuşmasını bitirdi.

Ardından, Şair Hıdır Çayan, Çağlar Eroğlu ve Grup Eylül, Yeni Kadın Müzik Topluluğu’nun güzel ezgileri yanı sıra içinde İTİF’in de yer aldığı İsviçre Demokratik Güç Birliği adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşma sonrasında ara verildi.

Aranın ardında sinevizyon gösteriminden sonra Grup Haykırış salonu adeta coşturdu. YDG’lilerin sloganları eşliğinde Haykırış beğeni ile dinlendi. Etkinlik, sahneye son olarak çıkan Ahmet Aslan ezgileriyle bitirildi.

Geceye, İsviçre BİR-KAR çalışanları ve İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu’nun da göndermiş olduğu mesajlar okundu.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu