Güncel

Bayramtepe’de Forum

İstanbul: Gezi Parkı direnişiyle çeşitli yerlerde, mahalle halkı tarafından örgütlenen forumlar devam ediyor. İlki 2 Ağustos’ta düzenlenen Bayramtepe Forumu’nun ikincisi, teknik olanaksızlıklara rağmen dün(10 Ağustos)’ta Meydan Parkı’nda düzenlendi. İlk forumda tartışılan bölgenin yol, ulaşım, uyuşturucu ve hırsızlık eksenli çeteleşmeler ve elbette halkın kapanmaz yarası “kentsel dönüşüm” konuları tartışmanın odağını oluşturdu.

Halkın tartışmalarda ortak fikre vardığı esas nokta; çeteleşmeyle yozlaştırılmaya çalışılan mahalle gençliği ve “kentsel dönüşüm”le yok edilmeye çalışılan yaşam alanları için ortak mücadele gerekliliğiydi. Söz alan bir mahalleli şunları söyledi: “Ben hafriyat işinde çalışıyorum ve burası sadece benim bildiğim 4 tane müteahhite verilmiş durumda. Evlerimize kağıtlar geldiğinde, yıkmaya geldiklerinde yapacak bir şeyimiz kalmayacak. Şimdi bir şeyler yapmanın tam zamanı.”

Bir diğeri belediyeye yapılan bütün başvurulara rağmen taleplerinin karşılanmadığını, üç-dört vasıta gidecekleri yere ulaştıklarını dile getirdi.

Kadınların katılımının oldukça sınırlı olduğu olduğu forumda söz alan bir genç kadın bu konuya dikkat çekerek; “Ben bir kadın olarak bugün buraya komşumla gelmek zorunda kaldım. Çünkü kadın olarak bu sokaklarda yürümeye korkuyorum. Sizler buraya geliyorsunuz; fakat ailenizdeki kadınları buraya getirmiyorsunuz, bilinçlenmeleri için evlerin dışına çıkmaları lazım. Böylece “kentsel dönüşüm” dışındaki sorunlarımızı da konuşabiliriz.” dedi.

Gezi direnişi şehitleri anısına yapılan sinevizyon gösteriminin ardından, forumda sorunları tartışabilmek ve çözüm üretebilmek adına bir sonraki foruma daha güçlü katılım çağrısı yapılarak forum sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=281]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu