Emek

BEDAŞ işçilerine polis barikatı!

İstanbul: BEDAŞ işçileri bugün(13 Temmuz) saat 15.00’te Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne bir yürüyüş gerçekleştirdi. 54 gündür direnişte olan BEDAŞ işçileri yürüyüş boyunca; Biz haklıyız, biz kazanacağız, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, Direne direne kazanacağız sloganlarını haykırdı.

BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne gelen işçiler burada kısa bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamanın ardından işçiler, genel müdürlüğe endeksörlerini (sayaç okuma aleti) bırakmak için içeri girmeye çalışan işçilere kolluk güçleri saldırdı.

İşçilerin içeri girmesini engellemek için barikat kurarak işçileri yaka paça genel müdürlüğün önünden uzaklaştırmaya çalıştı. İşçilerden içeri girebilenler oturma eylemi yaparak BEDAŞ’ı ve kolluk güçlerini protesto ettiler.

Polis işçilere saldırırken aynı zamanda BEDAŞ güvenliği de pervasızca işçilere saldırdı. İşçileri biber gazına boğan BEDAŞ güvenliğinin azgın saldırısı dikkat çekti.

Eylemde kolluk güçleri ayrıca görüntü almaya çalışan basına da saldırdı. Çekim yapamaya çalışan muhabirler çıktıkları duvarlardan itildi ve düşürülmeye çalışıldı.

Tüm bu yaşananların ardından işçiler çadırlarına geri dönerek eylemi sonlandırdı. Eylemde gözaltı yaşanmazken, çadır önünde açıklama yapan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal; yasal haklarını kullandıklarını ve direnişte olduklarından bahsederek polise; “Bizi her gün gözaltına alsalar da, biber gazı sıskalarda, coplarını kafamıza indirseler de biz direnmeye devam edeceğiz” sözleriyle seslendi.

Açıklamanın ardından içeriye görüşmeye giden Kamil Kartal döndükten sonra endeksörleri “Asıl muhataplar, yetkililer gelmediği sürece endeksörleri teslim etmeyeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından işçiler sloganlarla ve türkülerle eylemi sonlandırdı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu