Dünya

BİR-KAR “Turgut Kaya’ya saldırı tüm ilerici ve devrimci güçlere saldırıdır”

BİR-KAR Turgut Kaya’ya dair bir açıklama yaparak “Bu tümüyle keyfi, haksız ve acımasız saldırıya karşı serbest bırakılması için yoğun çaba içinde olan ilerici ve devrimci güçlerle tam dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor ve Turgut Kaya’nın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi

H. Merkezi: Kızıl Bayrak sitesinde yayınlanan haberde İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) Türkiyeli devrimci Turgut Kaya için bir açıklama yaptı. “Turgut Kaya bir devrimcidir. Her devrimci gibi o da farklı zamanlarda ve defalarca sermaye devletinin polisi tarafından gözaltına alınmış, günlerce işkenceli sorgulara muhatap olmuş, tümü de birer işkence merkezi olan cezaevlerinde yıllarca tutuklu kalmıştır” denilen açıklamada “Türk sermaye devletinin devrimci örgütlere ve devrimcilere dönük sürek avını yurtdışında da sürdürdüğüne” değinildi.

“Turgut Kaya’ya dönük tutuklama ve Türk sermaye devletine iade kararı, bu yönlü icraatların yeni bir örneğidir. Dikkate değer olan, bu saldırının Türkiye’de dinci-faşist bir tek adam rejimine geçildiği; işçilere, emekçilere, ilerici ve devrimci güçlere, Kürt halkına ve Alevi emekçilere dönük zulmün ve zorbalığın iyiden iyiye tırmandırıldığı; Türkiye’nin metropollerinde ve özellikle Kürt kentlerinde keyfi gözaltı ve tutuklama terörünün doruğa çıkartıldığı; tüm polis ve jandarma karakollarının yeniden birer işkence merkezi haline getirildiği bir dönemde yapılmış olmasıdır.”

“Derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır”

“Yunanistan sermaye devleti ve işbaşındaki sözde ‘ilerici’ Syriza hükümeti tüm bu saldırılardan fazlasıyla haberdardır” diyen  BİR-KAR, “Mahkemenin aldığı iade kararı buna rağmen alınmıştır ya da aldırılmıştır. Turgut Kaya bu kararla dosdoğru önce Türk polisinin işkencehanelerine ve ardından da imha merkezleri F tipi hapishanelerine gönderilmek istenmektedir. Dolayısıyla Turgut Kaya’nın yaşamı tehlikededir” sözleriyle sürdürdüğü açıklamasında son olarak şunlara yer verilmiştir:

“Yunanistan’da ve Avrupa’da ilk günden itibaren Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılması için başta yoldaşları ve devrimci güçler olmak üzere çeşitli çevreler tarafından çok yönlü çalışmalar aralıksız biçimde ve yoğunlaştırılarak sürdürülmektedir.

Turgut Kaya adlı devrimciye dönük saldırı tüm ilerici ve devrimci güçlere dönük bir saldırıdır. Bu tümüyle keyfi, haksız ve acımasız saldırıya karşı serbest bırakılması için yoğun çaba içinde olan ilerici ve devrimci güçlerle tam dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, ilgili mahkeme kararının derhal iptal edilmesini ve Turgut Kaya’nın derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu