GençlikGüncel

Boğaziçi Dayanışması: Kayyum okulumuzda görevine fiilen başlayamamıştır !

Boğaziçi Dayanışması kayyum rektöre karşı yürüttükleri mücadeleyi haftalık bültenle kamuoyuna duyurdu.

” 1Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde gerek kurumiçi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileriyle birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri bu atamayı red etmektedir. Bugüne yani 22 Ocaka kadar üniversitemizde rektör yardımcılığını kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır” sözlerine yer verilen bültende yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun şekilde demokratik yöntemlerle belirlenmesinin hem bilimsel üretim hem de eğitim kalitesi açısından elzem olduğu dile getirildi.

Bültende geride kalan hafta içinde atılan adımlar şöyle sıralandı:

*Hocalar olarak Rektörlük binası önünde hergün gerçekleştirdiğimiz öğlen nöbetleri bu haftada soğuğa rağmen devam etti.

*Üniversitenin tüm bileşenleri taleplerini ve nasıl bir üniversite istediklerini tartıştıkları toplantılar gerçekleştirdiler. Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişiminin 15 Ocakta yaptığı basın açıklamasına  hocalar ve öğrenciler destek verdiler.

*Boğaziçi öğrencilerinin önerdiği Kelepçesiz Üniversite Açık Ders Dizisi, 15 ve 17 Ocakta iki öğretim üyemizin gerçekleştirdiği derslerle başladı.

*Berlin, Paris, New York, Sidney gibi birçok kentte mezunlarımızın öncülüğünde gerçekleştirilen dayanışma eylemleri artarak devam etti; mezunların başlattığı destek kampanyası 4700 imzaya ulaştı. ODTÜ öğretim görevlileri ile bir görüşme gerçekleşti. MESA, Scholars atRisk, EuroMed Rights, PEN America da dahil olmak üzere birçok kuruluş Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör aramasını ve kampüste süregelen polis varlığını kabul edilemez bulduklarını açıkladı.

*ODTÜ’de öğrenci asistanları Boğaziçi’ne destek vermek için katıldıkları eylemden dolayı işten atıldılar; farklı üniversitelerdeki öğrencilerin Boğaziçi’ne destek toplantıları güvenlik güçlerinin gölgesinde gerçekleşti; 15 Ocakta Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından gerçekleştirilen destek eylemine katılmak isteyen mezunlar okula alınmadı; mezunlara destek vermek isteyen hocalarda polis tacizi ile karşılaştılar. Üniversitenin etrafındaki polis ablukası bu haftada devam etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu