Güncel

Bu gün Cumartesi: M. Selim, Hasan ve Cezayir Örhan nerede?

İstanbul: Cumartesi Anneleri, 439. haftada yine Galatasaray Meydanı’ndaydı. Bu gün, 24 Mayıs 1994’den beri kayıp olanlar; Hasan, Cezayir ve M. Selim Örhan anıldı. Eylemde, M. Selim Örhan’ın oğlu, Adanan Örhan tarafından, kâh duygusal kâh öfkeli konuşmalar yapıldı.

Devletin yıllardır yürüttüğü bu kirli politikanın, insanlar üzerinde çok farklı şekillerde tezgâhlandığına vurgu yapan Adnan Örhan, “Bunu ben kısa bir şekilde yaşadıklarımızla anlatacağım. Bayram tatilinde köye gittiğimde köyümüzü yaktılar ve babamı gözaltına aldılar. Babama, -görenlerin anlattıkları kadarıyla- gerilla kıyafetleri giydirilerek onu kurşuna dizmişler” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Örhan konuşmasını bitirdikten sonra, İHD adına Mehmet Tanrıkulu tarafından basın açıklaması okundu. Açıklamada; “6 Mayıs 1994 günü sabahı Bolu Komando Tugayına bağlı askerler Kulp Çağalayan Köyü Deveboyu Mezrası’na baskın yaptı. Köylüler meydanda toplandı ve kendilerine bir saat içinde evlerinin yakılacağı söylendi. Bir saat bile geçmeden askerler evleri ateş vermeye başladı. Köylüler bir süre sonra harabeye dönmüş evlerinin önüne çadırlarını kurdular.24 Mayıs 1994’te Bolu komando Tugayı’na bağlı askerler köye tekrar operasyon yaptılar ve Selim, Hasan ve Cezayir Örhan’ı gözaltına alındılar…6 Kasım 2002 tarihinde AİHM, Türkiye’ye Selim, Hasan ve Cezayir Örhan’ın gözaltında kaybedilmesinden sorumlu tutarak mahkûm etti. 2003 yıllında Kulp İlçesi Bağcılar Köyü yakınlarında toplu mezar tespit edildi….İHD’nin ve Örhan Ailesi’nin başvurusu üzerine Savcılık tarafından açılan toplu mezarda 8 kişiye ait kemiklere ulaşıldı” denildi. Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu