Güncel

74. F oturumu gerçekleştirildi

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde İnsan Hakları Derneği tarafından 74. kez F oturum gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu, Savcılık ve Emniyet tarafından, hasta mahpusların ölüme mahkûm edildiğinden bahsedildi.

Konuyla ilgili açıklamayı İHD Cezaevi Komisyonu adına Elif Akkaya okudu. Açıklamada;”Ardı ardına açıklanan “Demokrasi Paketleri”nden, 3.Yargı paketinde 6411 sayılı yasa ile duyurulan “hasta mahpuslar bırakılıyor” yalan demagojisinin altında “tehlikeli” işler çıkmıştır…Biz İnsan Hakları Derneği olarak o gün de uyarmıştık:”Yenilen yasa hasta mahpusu ölünceye dek hücrelerde tutmayı amaçlamaktadır” keza üzerinden çok zaman geçmeden ilk sonuçlarını vermeye başlamıştır…Ergin Aktaş iki kolu kesik kafasından kurşun yarası almış “kendine bakamayacak” durumda olan bir mahpustur.12 Temmuz 2013 tarihinde verilen ATK raporunda “ağır sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” vurgulanmıştır. Aynı raporda Aktaş’ın “toplum güvenliği açısından tehlike oluşturup/oluşturmayacağı” değerlendirmesinin savcılığa bırakıldığını; savcılığın ise Emniyetten gelen rapora göre hareket ederek Adli Tıp raporuna rağmen Aktaş’ın tahliyesinin yapılmadığını Avukatı Gülizar Tuncer geçtiğimiz günlerde açıklamıştır. “Maruz kaldığı ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumlarında hayatını yalnız idame ettirmeyen mahkûmun cezasının infazı iyileşene kadar geri bırakılır” şeklindeki yeni yasa maddesinin aslında bir aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır.” ifadeleri yer aldı.

“Hasta mahpuslar tehlikeli değildir! Tehlikeli olan sizlerin zihniyetidir! Ergin Aktaş serbest bırakılsın” denilerek basın açıklaması sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu