GüncelManşet

“Buradayız, gitmeyeceğiz. Haber yapmaya devam edeceğiz”

İstanbul: OHAL kararnamesiyle kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Jin Haber Ajansı (JİNHA) bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Özgür basın çalışanları yaptıkları ortak açıklamada, okuyucularına haber alma haklarına sahip çıkma ve dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

29 Ekim günü çıkarılan OHAL kararnamesi ile kapatılan DİHA ve JİNHA’nın İHD İstanbul Şube binasında yaptığı basın toplantısına yine aynı kararname ile kapatılan Tîroj Dergisi ile Evrensel Kültür Dergisi’nin yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve ETHA editörü Arzu Demir de katıldı. ETHA, Özgür Gelecek gazetesi, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi, Kızılbayrak, Sendika.org gibi pek çok basın kurumunun destek verdiği basın toplantısına ÖHD’li avukatlar, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Yeryüzü Kadınları, Filmmor gibi kurumlar da dayanışmada bulundu.

 

“Tarih boyunca yılmadık”

Basın toplantısında özgür basın çalışanları adına basın açıklamasını Jinha muhabiri Rojda Oğuz yaptı. Oğuz, darbe girişiminin hemen ardından yoğunlaşan baskıların ilk hedefinin Kürt siyasetçilerinin ve Kürt basınının olmasına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, basına yönelik saldırıların muhalif basını susturma amaçlı olduğunu belirtti.

Bütün bu saldırılara karşı gerçeklerin karanlıkta kalmayacağını kaydeden Oğuz, “AKP saldırılarla verdiği mesajda ‘sizi öldürdüm, katlettim, şimdi de bunu duyurmanızı engelliyorum’ demek istiyor. Biz de başta kadınların sesi olan JİNHA, DİHA ve diğer kanal ve kuruluşlar olarak tarih boyunca yılmadık, yılmayacağımızı bir kez daha duyurmak istiyoruz” dedi.

Kapatma ve baskıların ilk olmadığını belirten Oğuz, “DİHA, Evrensel Kültür ve Tiroj Dergisi başta olmak üzere özgür basın çalışanları olarak, okuyucularımıza haber alma haklarına sahip çıkma ve dayanışmayı büyütme çağrısı yapıyoruz” dedi. Oğuz son olarak, AKP devletine şu mesajı verdi: “Buradayız, gitmeyeceğiz. Haber yapmaya devam edeceğiz.

IMG 8124“Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız”

Basın açıklamasının ardından DİHA Haber Editörü Zuhal Atlan söz aldı. Atlan, Amed’de bulunan merkez binasının dün mühürlendiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Belki DİHA olarak yayın hayatımızı sürdüremeyeceğiz. Ancak isim ve mekanımız değişse dahi geri adım atmayacağız. Bizim arkamızda 70’den fazla basın şehidimiz var. Kürtlerin, Alevilerin, kadınların ve ezilen tüm kesimlerin sesi olduk, olmaya devam edeceğiz. Ne olursa olsun gerçekleri asla karanlıkta bırakmayacağız. Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız” dedi.

JİNHA Haber Editörü Mekiye Gönenç ise, JİNHA’nın kapatılmasının amacının kadınların sesinin susturulması olduğunu ifade ederek, “Bizim için mekan önemli değil, binamıza mühür vurulmuş olabilir ama haber yapmaya, kadınların sesini duyurmaya devam edeceğiz” dedi ve kadın dayanışmasının bu süreçteki önemine dikkat çekti.

“Direnmeye devam edeceğiz”

Dergi binası dün mühürlenen Evrensel Kültür Dergisi editörü Hakkı Zariç, 25 yıldır kesintisiz olarak yayın yaptıklarını ve KHK ile kapatılan ilk kültür-sanat dergisi olduklarını belirttiği konuşmasında, “Biz alternatif kültür politikaları için buradayız. Türkiye’de yaşayan tüm ulusların kültürünü herkesle buluşturmak için yayın yapıyoruz” dedi. Zariç, “Tüm gücümüzle dergimizin daha güçlü çıkması için mücadele edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise, basın emekçilerinin HDP olarak her zaman yanlarında olduklarını kaydettiği konuşmasında, “İktidar işlediği suçların görülmesine ve eleştirilmesine tahammül edemiyor. İşledikleri suçları eleştiren basın kurumlarını kurutma derdindeler. Onlar bu zulmü yapmayı biliyorlarsa biz de direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Tiroj Dergisi Yazı İşleri Müdürü Bülent Ulus, darbe süreçlerinde dayatma ve tek tipleştirme politikalarının daha çok dayatıldığına dikkat çektiği konuşmasında, “Hukuğun işlenmediği bir yerde buna boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Basın toplantısı dayanışma için gelen kurumların destek konuşmaları ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu