Emek

Bursa’da mevsimlik işçilerin durumu!

Bursa: Karacabey ilçesinde özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı ova köylerinde mevsimlik işçilerin sorunlarını ele aldık. Öncelikli olarak barınmadaki ve tuvalet banyo ihtiyaçlarını karşılamadaki yetersizlikleri bizimle paylaştılar. Bölgede yoğunluklu olarak Mardin’den gelen mevsimlik işçiler var. Onlarla, yasadıkları sorunlar hakkında konuştuk. Bizi sıcak karşılamaları ilgimizi karşılıksız bırakmamaları cesaretimizi arttıran en önemli faktördü.

İşçiler, her sene aynı yere geliyorlar ve bu sene işleri iyi gitmiyor. Sebebi ise bitkilerin yapraklarına zarar veren mildiyu isimli bir hastalık.

İşçiler ayda 15–20 gün ancak işe gidebiliyor. Aldıkları ücret ise 35 TL ve geçen sene 30 TL alıyorlardı. Ücret pazarlıkları oldukça zorlu geçiyor. ”Kâhya” denilen aracıların işçi getirdikleri için kişi başı 2 TL almaları da işçileri kızdıran bir diğer durum. Bir de çalıştıkları tarlanın sahibinin işçiye bakış açısı işçiler üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor.

Türkiye Kürdistanı’ndan gelen işçilerin bu konuda geçmiş tecrübeleri var ancak işçilerin geneli mücadele konusunda yetersizlikler yaşıyorlar, dolayısıyla birçok sorunları var.

bursa mevsimlik işçiler1Suriye’de yaşanan savaştan kaynaklı Türkiye’ye gelen Suriyeli Kürt işçilerin durumu daha kötü. Türkiye Kürtleri paralarını günü gününe alırken Suriyeli Kürtlere patronları toplu ödeme yapacağını söylüyor ve gerekçe olarak kaçıp gitme ihtimalini öne sürüyor. Bu işçiler yardıma ihtiyaç duyuyorlar yine bu yardımı buradaki bazı mevsimlik işçiler yapıyor. Karacabey’de ikamet eden Kürtlerden erzak yardımı alıyorlar.

Suriye’den gelen işçiler, tespit ettiğimiz kadarıyla, Ortasaribey ve Eskisarıbey köylerinde ikamet ediyor. Suriyeli işçiler üzerinde baskı oldukça yoğun. Yaklaşık dört aydır burada olduklarını öğrendik ve dört aydır korkudan bulundukları köylerin dışına çıkamamışlar. Herhangi bir sosyal haktan yararlanmıyorlar. İstisna olarak sadece bir mevsimlik işçi doktora gitmiş ve 150 TL para ile tedavi olmuş. Ayrıca Suriyeli işçilerin patronları, gündüz elektriklerini kesiyor akşam açmak üzere…

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu