Dünya

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yedinci cuma

Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne katılan Gazzeliler, cuma namazını sınırda kıldı.

H. Merkezi: Siyonist İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de yaşayan binlerce Filistinli, 30 Mart tarihinden bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında cuma namazını sınırda kıldı.

Hazırlık ve Uyarı Cuması adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün yedinci cumasında Gazzeliler yine sınırda toplandı. Filistinliler, bu hafta da cuma namazını sınır bölgelerinde kıldı.

Cuma hutbesinde, “İslam’a ve Müslümanlara karşı yapılan planların başarısız olacağı, Filistin topraklarının tamamı özgürleşinceye kadar bu davadan vazgeçilmeyeceği” vurgusu yapıldı.

Hutbede ayrıca toprakların özgürlüğe kavuşabilmesi için sabır ve iradenin gerekliliğine işaret edilerek, ne kadar zaman alırsa alsın bu mücadelenin “zafer ve kutsal şehir Kudüs’ün” geri alınmasıyla sonuçlanacağı ifade edildi.

 

52 Filistinli katledildi, 8 bini ise yaralandı

Sınıra konuşlanmış İsrailli keskin nişancılara, askerlerin gerçek mermi ve tüm saldırılarına rağmen Gazze’deki Filistinliler sınır hattında gösterilerini sürdürüyor.

Filistinliler, siyonist İsrail’in 2006 tarihinden bu yana Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasını ve 5 milyondan fazla Filistinli mültecinin İsrail’in gasbettiği topraklarına geri dönüş haklarının verilmesini talep ediyor.

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında 30 Mart Cuma tarihinden bu yana protesto eylemleri düzenlerken, İsrail askerleri tarafından aralarından gazeteci ve çocuklarında bulunduğu 52 kişi katledildi, 8 bin Filistinli ise bu saldırılarda  yaralandı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu