Güncel

Cerrattepe direnişi kazanımla sürüyor

H.Merkezi: Danıştay, Artvin Cerrattepe ile ilgili “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)” olumlu raporunu iptal eden mahkeme kararını onadı.

Artvin Cerrattepe ve Kafkasör Yaylası Genya çevresinde yapılmak istenen gümüş bakır ve siyanürle altın arama çalışmaları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2013 yılında izin vermişti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da maden aramaları işin ÇED olumlu raporu vermişti. Bunun üzerine hızlanan madem çalışmaları Artvin halkının direnişiyle karşılaşmıştı ve günler süren çatışmalar yaşanmıştı. Ayrıca Yeşil Artvin Derneği hukuki süreç başlatarak ÇED olumlu raporunun iptali için mahkemeye başvurmuştu.

Direniş yanıt buluyor

Açılan mahkeme kararıyla geçtiğimiz yıl ÇED olumlu raporu iptal edildi. Verilen iptal kararı Danıştay 14. Dairesi tarafından da onandı. Bu kazanımın ardından şimdi de Yeşil Artvin Derneği’nin Haziran ayında açtığı Türkiye’nin en büyük çevre davası sonucu bekleniyor. 19 Eylül’de görülecek olan dava için bölgeye bilirkişi gelecek ve buradan çıkacak rapor değerlendirilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu