Dünya

Çeviri | Hindistan: Hapisteki Kobad Ghandy için sağlık alarmı

Yeni Delhi: Maoist liderlerden Kobad Ghandy, bir Jharkhand hapishanesine yerleştirildi ve 2007 isyancı saldırısı için yargılanmakla karşı karşıya kaldı. Hapishane yetkilileri onun doktor tavsiyesi ile başkent Ranchi’ye gönderilmesi önerisini kabul etmediği hareket için sağlığının kötüleştiğini söylediler. 71 yaşındaki Bokaro’nun Tenughat Sub-divisional Hapishanesi’nden, Mart ayında Hazaribagh’daki Loknayak Jaiprakash Narayan Merkez Hapishanesine sevk edilmişti. Ghandy, 7 Temmuz’da insan hakları savunucusu ve JNU profesörü Moushumi Basu’yla yaptığı görüşmede verdiği demeçte, “Prostrat/üriner sistemdeki en son idrar / kan raporunda (3 Temmuz 2018), durumun ciddi şekilde bozulmakta olduğunu ifade etmiş” ve “Jharkhand polisinin tutuklamasından beri bu durumun ciddi olduğunu ve sürekli olarak kötüleştiğini bildirmekteyim. Fakat yetkililer bunu tamamen görmezden geldi” demişti.

2009 yılında Delhi’de tutuklanmasından bu yana ülke çapında çeşitli hapishanelerde tutulan Ghandy, hipertansiyon, artrit ve kaymış bir diskten muzdarip ve prostat kanseri için tedavi edilmişti. O’nun 2004 yılında CPI Maoist’i kurmak için Maoist Komünist Merkezi ile birleşen CPIML Halk Savaşı ile ilişkilendirildiğini iddia ediliyor. Ghandy’nin politik bir kişilik olmasına rağmen, yasaklanan Maoist parti ile ilişki ve “terör” eylemlerine katılım suçu bulunmuyor. 2016 yılında sahte kimlik kullanmaktan t mahkum.

Mektubunda Ghandy, Tenughat Hapishanesi’nde onu muayene eden doktorun, 9 Şubat ve 15 Mart’ta, Tıp Bilimleri, Ranchi ait Rajendra Enstitüsü’ne sevk edilmediğini ama gönderilmek üzere olduğunu yazıyor. “Hazaribagh Merkez Hapishanesine geldikten sonra durum ciddi şekilde kötüleşti. Bir ay içinde doktor idrar kültürü ve kan testleri yaptırdı. Fakat sonuç göz ardı edildi” diye yazmaktadır. “Sonunda 30 Haziran’da emekliliğinin arifesinde, kişisel inisiyatifinde testler yapıldı. Ve görev alan yeni doktor, raporda ciddi sorunlar olduğunu söylüyor. Ama hala tam bir kontrol için RIMS’e gönderilmiyorum. Ürolog tarafından tedavi edilmem gerekiyor.”

Hazaribagh hapishane şefi Hamid bu gazeteye ( ttp://democracyandclasstruggle.blogspot.com/?m=1 , bn. ) verdiği demeçte, 110 yataklı hastane koğuşunun patoloji tetkiklerini yürüttüğünü ve bir ayakta tedavi departmanı olduğunu söyledi.

Henüz tedaviye ihtiyacı olduğu bilgisi getirilmedi. Hapishane hastanesi insanları tedavi ediyor ama ameliyatları yürütme imkanımız yok” dedi. Basu, bu gazeteye (Adgy.  bn. ) şunları söyledi: “Kız kardeşi son dört hafta içinde ondan haber almamıştı ve her zaman arkadaşları hapishaneyi ziyaret ettikleri zaman geri çevriliyorlar.” Avukatı Rohit Thakur da onunla görüşmede zorladıklarını söylüyor ve ekliyor: “En son Mart ayında 69 yaşındaki Mumbai’deki kız kardeşi, Tenughat’tan bir transfer talebinde bulunduğunda ve açlık grevine girmek üzereyken onu gördü.”

Ghandy, yeminli muhasebecilik eğitimi almak üzere Londra’ya gitmeden önce memleketi Mumbai’deki Doon School, Dehradun ve St Xavier’s College’da okudu. Orada Radikal Sol’un etkisi altına girdiğinden şüpheleniliyor. 2008 yılında Maharashtra, Chhattisgarh ve Telangana sınırındaki ormanlarda sıtma sonucu ölen eşi Anuradha Shanbag, CPI Maoist’in merkez komite üyesiydi.

Kaynak: http://democracyandclasstruggle.blogspot.com/2018/08/india-kobad-health-alarm-in-jail.html?spref=tw

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu