Dünya

Çeviri | Hindistan’da 400 binden fazla çay işçisi,% 20’lik bir ücret artışı talep ediyor

Hindistan | Dünyanın 5 kıtasından 92 milyondan fazla işçiyi temsil eden Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU), Hindistan’daki Darjeeling’in çay tarlalarında çalışan yüzbinlerce işçiyle dayanıştığını, onların mücadelesi ve taleplerini desteklediğini ilan etti.

Dünya Sendikalar Konfederasyonu kendi üyeleri ve Yunanistan’da bulunan, All-Workers Militan Cephesi (PAME) , adına “kararda çalışanların ücret artışlarını talep ettiğini” belirten bir dayanışma mesajı yayınladı. “Diğer yandan tekeller sürekli olarak karlarını artırıyorlar” diyen PAME, “işçi mücadelesini destekliyor ve tüm sendikaları her açıdan sınıfın çıkarlarını savunmaya” çağırıyor.

Salı günü, doğu Hindistan’daki yüz binlerce çay plantasyonu çalışanı, hükümet ve mülk sahiplerinden günlük ücretlerinde 50 cent’lik bir artış talep eden üç günlük bir grev yaptı.

Batı Bengal eyaletinin Himalaya eteklerinde yer alan bölgede gerçekleştirilen grev, Pitoresk Darjeeling tepe istasyonuna yakın. Grev bölgedeki çoğu çay tarlasında çalışmayı durdurdu.

Plantasyon İşçileri Birliği’nin merkezi komitesinin başkanı olan Aloke Chakraborty, AFP’ye yaptığı açıklamada: “Üç günlük greve yaklaşık 370 çay bahçesinden 400.000 işçi katıldı” dedi. “Plantasyonda bir işçi için asgari günlük ücret 169 rupi. Biz 203 Rupi’ye % 20 zam talep ettik” diye ekledi.

Şiddetli yoksulluğun yaratılması ve sürdürülmesi dışında, ülkede çalışan çay işçilerinin ücretlerinin düşük olması, çocuk köleliğinin artmasına da katkıda bulundu ve bu da ailelerin tacirlere ve diğer suçlulara kolay bir şekilde yem olmasını sağladı.

Kaynak: http://www.idcommunism.com/2018/08/internationalist-solidarity-more-than.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu