Dünya

Çeviri | İki Filistinli tutsak açlık grevine devam ediyor.

İki Filistinli tutsak, Anas Shadid ve 22 yaşındaki Dirar Ebu Manshar, İsrail hapishanelerindeki idari tutuklamaları protesto etmek için başlattıkları açlık grevini sürdürüyorlar.

İki Filistinli tutsak, Anas Shadid ve 22 yaşındaki Dirar Ebu Manshar, İsrail hapishanelerindeki idari tutuklamaları protesto etmek için başlattıkları açlık grevini sürdürüyorlar. Shadid, açlık grevinin 21. gününde, sağlığının daha da bozulmasından sonra Ramle hapishanesi hastanesine götürüldü.

Anas Shadid, açlık grevini 19 Temmuz’da idari gözaltısının yenilenmesinden sonra başlattı. Shadid, 14 Temmuz 2017’te yeniden tutuklandıktan sonra hapis cezasına çarptırıldı. Shadid daha önce serbest bırakılması için 2016’da da 88 günlük açlık grevi yapmıştı. Yaklaşık 20 gün süren açlık grevinden sonra, Shadid’in sağlığı bozuldu. Şiddetli baş ağrıları, baş dönmesi, denge eksikliği ve 15 kilogram kilo kaybetti. Açlık grevine başladığından beri tecritte tutuluyor.

Dirar Ebu Manshar ise,  idari tutukluluğunu protesto etmek için 26 Temmuz’da açlık grevine başladı. Manshar, 9 Haziran 2017’de da tutuklandı ve tutuklama kararının üçüncü yenilemesinden sonra açlık grevine başladı. Manshar, çoğu idari gözetim altında olmak üzere 8 yıldan uzun bir süredir İsrail hapishanelerinde. Manshar, 2012 yılında, üç yıl boyunca hapis cezasına çarptırılmadan veya yargılanmadan tutuklu kaldı. Bu nedenle Abu Manshar, en uzun süreyle idari tutuklu olan mahpus oldu.

30 yaşındaki Hassan Shokeh, açlık grevinin 62 gününde, 3 Ağustos Cuma günü İsrail hapishane yönetimi ile anlaşmaya vardıktan sonra askıya aldı. Anlaşmada, Shokeh’in idari tutukluluk – ücret almadan veya yargılanmadan hapis – iki ay daha uzatılacak ve 1 Aralık 2018’de serbest bırakılacak.

H. Shokeh, işgal güçlerinin evini işgal ettiği, 1 Ekim 2017’de tutuklandı. 2 yıl aradan sonra, ilk açlık grevini başlattı ve davası askeri mahkemelere devredildiğinde sona erdi. Ancak, 1 Haziran’da sona eren cezasından sonra, yargılanmadan idari tutuklama kararı verildi. Birçoğu idari gözetim altında olan toplamda 8 yıldan fazla İsrail hapishanesinde geçirdi.

Ek olarak, Bassam Abidu El Halil’de, Ocak 2019’da idari gözaltına son verilmesi için bir anlaşmaya vardıktan sonra kendi açlık grevini askıya aldı. 19 gün süren açlık grevinin ardından Abidu’nun babası da açlık grevini askıya aldı; tutukluluğu son dört ay boyunca 25 Eylül’de yenilenecek. O, altı çocuğun babası ve daha önce İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7/12 yıl geçirdi. 30 Mayıs 2018’den beri suçsuz olarak tutukludur.

Açlık grevleri, idari gözaltına, suçsuz veya yargılanmadan hapis cezasına karşı devam eden toplu protesto eyleminin bir parçasını oluşturuyor. İdari gözaltı emirleri altında tutulan yaklaşık 450 Filistinli var. Bu tutuklamalar bir kerede bir ila altı ay boyunca “gizli kanıt” esasına dayanıyor. Emirler süresiz olarak yenilenebilir ve Filistinliler idari tutukluluk emirleri altında hapse atılıp uzun yıllarını hapishanede geçirebilirler. İdari gözaltı sık parlamenterler gibi siyasi liderleri, feminist ve solcu aktivistleri hedeflemek için kullanılmaktadır. Örnegin Khalida Jarrar Fransız-Filistin avukat ve insan hakları savunucusu Salah Hamouri gibi.

Protesto olarak Filistinliler, Şubat 2018’den bu yana idari tutuklama emirlerini veya yenilemelerini onaylayan askeri mahkeme oturumlarına katılmayı reddettiler. Mahkeme boykotlarına devam etmekte ve protestolarını devam eden açlık grevleriyle arttırmaktalar.

Yine de İsrail işgali, Filistinlileri suçlamadan veya yargılanmadan hapse atmak için idari gözaltına başvurmaya devam ediyor. Filistinli avukat Mahmud Halabi, İsrail askeri mahkemelerinin 19 Temmuz ile 31 Temmuz arasında 49 idari tutuklama emrini yenilediğini söyledi.

Bunlar arasında 20 Eylül 2017’den beri hapis cezasına çarptırılan 17 yaşındaki çocuk tutuklu Laith Abu Kharma’ya karşı üç aylık bir idari alıkoyma kararı vardı. Ramallah yakınlarındaki Kafr Ein’den Laith, tutulan üç küçük çocuktan biri. İdari gözetimde; İsrail hapishanelerinde şu anda 300’den fazla Filistinli çocuk var. Jalazone kampından Ahmad Salah ve Beytüllahim’den Hussam Ebu Khalifa, bu tutsaklardan ikisi. İkiside mahkemede yargılanmadan ve hapis cezası almadan tutukludurlar.

Filistinli gençlik eylemcileri Dheisheh Kampı’ndan Salih El-Jaidi ve Ramallah Tareq Mattarı aleyhine idari tutuklama emirleri de işgal güçleri tarafından yenilendi. Hem Jaidi hem de Mattar, Filistin’deki gençlik örgütlenmesini zayıflatmak ya da önlemek için idari gözaltı altında tutulduğu anlaşılan Filistinli tanınmış gençlerdir.

Ayrıca bu idari tutuklama grupları arasında, El Halil’deki Dura köyünden, 28 yaşındaki Khaled el-Tabeesh’e karşı yenilenme kararı verildi. Khaled, Ağustos 2016’dan bu yana suçsuz olarak yargılanan ve çok sayıda uzun süreli açlık grevine birçok tutuklama döneminde katılan 36 yaşındaki Ayman el-Tabeesh’in erkek kardeşi. İdari tutukluluk halindeki mevcut durumu sırasında, izolasyonda çok fazla zaman geçirdi. Diğer yandan Khaled, 25 Temmuz 2017’de tutuklandı ve bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Temmuz 2018’in ikinci yarısında düzenlenen 49 idari tutukluluk emri aşağıdaki Filistinli tutsakları hedef aldı:

 1. Hamdi Marouf el-Atrash, Beytüllahim, 6 ay, yeni düzen
 2. Hassan Hisham Hamdan, Nablus, 6 ay, yeni düzen
 3. Karim Ahmed Ayyad, Beytüllahim, 4 ay, yeni düzen
 4. Ahmed Kayed Hamed, Ramallah, 4 ay, uzatma
 5. Ahmed Musa el-Khatib, Ramallah, 6 ay, uzatma
 6. Ribhi Talib Shahwan, Ramallah, 6 ay, uzatma
 7. Muhammed İmad el-Shahatit, el Halil, 4 ay, uzatma
 8. Muayad Rifat Kanaan , Kudüs, 4 ay, uzatma
 9. Hani Muhammed Mafarjeh, Ramallah, 4 ay, uzatma
 10. Muhammed Nazmi Cemal, 4 ay uzatma
 11. İslam Ömer el-Tamimi, el Halil, 4 ay, uzatma
 12. Mahmoud Jamil Shafar, Ramallah, 6 ay uzatma
 13. Hammad Ahmed Ebu Maria, el-Halil, 4 ay, uzatma
 14. Marcel Adel Assi, Ramallah, 4 ay, uzatma
 15. Khader Mohammed al-Dalu, Beytüllahim, 6 ay, uzatma
 16. Bassam Abdel-Rahman Abu Aker, Bethlehem, 4 ay, uzatma
 17. Khaled Jamal Farraj, Beytüllahim, 6 ay, uzatma
 18. Uday Cihad Amour, el Halil, 6 ay, yeni düzen
 19. Müren Ahmed Zeyd, Ramallah, 5 ay, yeni düzen
 20. Adel Mohammed Khadour, Ramallah, 3 ay, yeni düzen
 21. Khaled Muhammed el-Haj, Jenin, 4 ay, uzatma
 22. Salem Muhammed Eid Eid, Ramallah, 4 ay, uzatma
 23. Thaer Yousef Hamdan, Ramallah, 6 ay, yeni düzen

24 Hamza Abdel-Fattah Manasra, Ramallah, 4 ay, yeni düzen

 1. Mehdi Hassan Salah, Jenin, 6 ay, yeni düzen
 2. Abdel-Rahman Ayoub Adgheish, Ramallah, 3 ay, yeni düzen
 3. Sayel Saleh Rayyan, Ramallah, 6 ay, yeni düzen
 4. Khaled Jamil Daddou, Bethlehem, 6 ay, yeni düzen
 5. Muhammed Cibril Ömer, el Halil, 6 ay, yeni düzen
 6. Ahmed İshak Ebu Haşhaş, el Halil, 6 ay, uzatma
 7. Halid Ali Süleyman el-Tabeesh, el-Halil, 6 ay, uzatma
 8. Bassam Nabil Diab, Jenin, 4 ay, uzatma
 9. Yousef Mustafa Kaabneh, Jericho, 4 ay, yeni düzen
 10. Ahmed Cibril Makhamra, El Halil, 4 ay, yeni düzen
 11. Fahmi Hassan Zuhour, Ramallah, 3 ay uzatma
 12. Mustafa Essam Mustafa, Ramallah, 4 ay, yeni düzen
 13. Emad Hamdi Ebu Khalaf, el-Halil, 6 ay, uzatma
 14. Montasser Issa Şedid, el Halil, 6 ay, uzatma
 15. Ahmed Qassem el-Şeyh, Beytüllahim, 4 ay, uzatma
 16. Asid Muhammed Ebu Aadi, Ramallah, 4 ay, yeni düzen
 17. Mehdi Mahmoud Hacjar, Ramallah, 6 ay, uzatma
 18. Laith Imad Abu Kharma, Ramallah, 3 ay, uzatma
 19. Tarek Yousef Matar, Ramallah, 4 ay, uzatma
 20. Saleh Mohammed Jaidi, Bethlehem, 6 ay, uzatma
 21. Musa Mustafa Najjar, el Halil, 4 ay, yeni düzen
 22. ​​Tareq Fadel el-Şeyh, Ramallah, 4 ay, yeni düzen
 23. Timur Hisham Barghouthi, Ramallah, 4 ay, uzatma
 24. Ziad Mohammed Nawaja, el Halil, 6 ay, yeni düzen
 25. Yazan Eyad Hanisha, Jenin, 4 ay, yeni düzen
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu