Dünya

Çeviri | Muhammed al-Rimawi ve babası 20 günlük açlık grevinden sonra serbest bırakıldı

Filistin | 27 yaşındaki Filistinli mahkum Muhammed Rimawi ve babası Beit Rima köyünden 54 yaşındaki Nimer Rimawi, 7 Ağustos Salı akşamı, Rimawi’nin 20 gün boyunca yoğun sorgulama altında açlık grevi yapması sonrasında serbest bırakıldı. Rimawi, İsrail işgal güçleri tarafından 19 Temmuz’da tutuklandığı anda açlık grevine başladı ve sorguya alındı. Grev sırasında işgal güçleri babasını Nimer’i de gözaltına aldı. Babasının tutuklanması, genç Muhammed’i “itiraf” imzalamaya ve açlık grevine son vermeye zorlamak için kullanıldı.

Daha önce üç yılını İsrail hapishanesinde geçiren Rimawi, tutuklanmasından sadece altı ay önce serbest bırakıldı. Rimawi, kendisine yöneltilen itirafçılık dayatmasına ve açlık grevine son verme baskısına başarılı bir şekilde karşı koydu ve serbest bırakıldı. 20 günlük açlık grevinden sonra tıbbi tedavi almak için hemen Ramallah’ta bir hastaneye götürüldü.

Samidoun Filistinli Mahkum Dayanışma Ağı da yaptığı açıklama ile Muhammed ve Nimer Rimawi’yi İsrail işgal hapishanesindeki kararlılık zaferleri için kutladı ve İsrail hapishanelerindeki bütün Filistinli tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kaynak: http://samidoun.net/2018/08/mohammed-al-rimawi-and-father-freed-after-20-day-hunger-strike/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu