GüncelManşet

(Yenilendi) Ceylanpınar’da 1 kişi öldürüldü

H. Merkezi: El Nusra Cephesi, YPJ aracına açtığı ateş sonrası Serêkaniyê’de başlayan çatışmalarda dün El Nusra mensubu çetelerin Ceylanpınar tarafına hedef gözeterek ateş açması sonucu bir kişi yaşamını yitirdi, bir kişi de yaralandı.

Dün gece saatlerinde El Nusra’nın kontrolünde bulunan Mehet Mahallesi’nden Ceylanpınar’da bulunan Gençlik Parkı’na hedef gözeterek açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Mahsum Ertuğrul göğsünden ve 15 yaşındaki Ahmet Gündüz’de M. Akif Ersoy Mahallesi’ndeki evinin odasında bulunduğu sırada başından ağır yaralanmıştı. Ceylanpınar Devlet Hastanesi ve ardından Urfa’ya sevk edilen yaralılardan Mahsum Ertuğrul bu sabah hayatını kaybetti. Ayrıca Ahmet Gündüz’ünde hayati tehlikesinin devam ettiği ve tedaviye cevap vermediği belirtiliyor. Ertuğrul için Ceylanpınar’a bağlı Aydınlık Mahallesi’nde taziye çadırı kuruldu.

Urfa’dan getirilen Mahsum Ertuğrul’un cenazesi ise öğlen saatlerinde Ceylanpınar Mezarlığı’nda yapılan cenaze töreni ile toprağa verildi.

Ayrıca ilçenin polis ve askerce abluka altına alındığı belirtiliyor.

 

YPG’ye destek yürüyüşüne polis saldırısı

Ceylanpınar’da Gar Müdürlüğü binası önünde YPG’ye destek için toplanan bölge halkı “Biji YPG”, “Be serok jiyan nabe” sloganlarıyla Gar Müdürlüğü binası önünde YPG’ye destek vermek amacıyla toplandı. Bölgeye gelen çevik kuvvet polisi ve TOMA’lar kitleye saldırdı. Kitle polise taşlarla karşılık verdi. Bölgede kısa süreli çatışma yaşandı. Ara ara sokaklarda toplanan halk sloganlarla YPG’ye destek veriyor.

 

Türk Ordusu YPG’ye ateş açtı

Saldırının ardından TSK açıklama yaparak Cenkeser Sınır Karakolu’ndan Suriye tarafına misilleme yaptığını açıkladı.

Basına konuşan bölge halkı ise, El Nusra’nın bölgeye ateş açtığını ancak Türk ordusunun YPG’nin hâkimiyetindeki bölgeye ateş açtığını belirtiyor. Türk ordusunun ağır silahlarla saldırısının devam ettiği de belirtiliyor.

Serêkaniyê’de devam eden çatışmalarda ise 1 YPG’li yaşamını yitirirken onlarca El Nursa militanının öldürüldüğü belirtiliyor. Ayrıca YPG’nin Türkiye sınırına yakın bölgelere kadar hâkimiyet sağladığı, Serêkaniyê sınır kapısı ve bölgedeki birçok karakolun da YPG denetimine geçtiği belirtiliyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu