Emek

CHP’li başkandan “ya makamım ya işçiler” itirafı

İstanbul: CHP’li Bakırköy Belediyesi’nde çalışan ve sebepsiz yere işten çıkarılan işçilerin direnişi 10. gününde.

Belediyenin farklı birimlerinde çalışan 17 işçi sebep gösterilmeksizin işten çıkarılmalarının ardından Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda çadır direnişine başladı. İşten çıkarılan 17 işçinin 16’sı kadın. Bundan mütevellit direnişin daha çok kadınların omuzları üzerinde yükseldiğini söylemek mümkün.

 

“Ya makamım ya işçiler”

Sürecin işçiler tarafından anlatımı ise şöyle; 14 Mayıs günü mesai bitiminde kendileriyle yapılan kısa bir görüşmenin ardından sözleşmelerinin yenilenmeyeceği ve “üst yönetim”in kendileriyle çalışmak istemediği belirtilmiş. Bunun üzerine DİSK Genel-İş Sendikası ile Bakırköy Belediyesi arasında görüşmeler başlamış, nitekim belediye başkanın söylediği “ya makamım ya işçiler” sözünden sonra görüşmelerin çıkmaza girmesinin ardından işçilerin çadır kurma kararı ile direniş fiili olarak başlamış.

Direniş 10. gününe ulaşmış bulunmakta ve işçilere gelen bilgiye göre işten çıkarılan işçi sayısı 32’ye yükselmiş durumda. Buna karşın işçiler, işlerine geri alınana değin direnişi sonlandırmayacaklarını üzerine basa basa belirtiyor ve ekliyorlar: “Bizler sonuna değin müzakere masasında olacağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu