GüncelManşet

Çocuklarının cenazesine katılmak suç oldu!

H. Merkezi: Dersim’in Pulur ilçesine bağlı Şahverdi kırsalında 21 Ekim 2015 tarihinde TC ordusuyla çıkan çatışmada ölümsüzleşen Özgüç Yalçın’ın anne ve babasına cenaze törenlerine katıldıkları için soruşturma açıldı.

21 Ekim’de TC askerleriyle çıkan çatışmada TİKKO gerillaları Cengiz İçli, Hakan Çakır ve Özgüç Yalçın şehit düşmüşlerdi. Dersim’de cenaze töreninin ardından Hakan Çakır Dersim Merkez’de, Özgüç Yalçın ise Xozat’ta defnedilmişti. Tunceli Başsavcılığı’nın aralarında Özgüç Yalçın’ın anne babasının da olduğu cenazeye katılanlara soruşturma açıldı. Geçtiğimiz günlerde baba Sermet Yalçın ve anne Ayşe Yalçın, ikametgâhının bulunduğu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tunceli Başsavcılığı’nın “talimatla ifadesinin alınması” yazısı üzerine adliyeye çağrıldı. Cenaze töreninde taşınan “Partizan” yazılı flama ve yaptığı konuşma nedeniyle “Terör örgütünün propagandasını yapmakla suçlanan” anne-babanın ifadesini alan savcılık, cenaze sırasında çekilmiş fotoğraf ve görüntüleri de gösterdi. Sermet Yalçın verdiği ifadede dosyadaki fotoğrafların kendisine ait olduğunu belirterek, “Oğlumun cenazesine katılmış ve konuşma yapmış olmamdan dolayı hakkımda soruşturma açılmasının hukuki ve insani olmadığını düşünüyorum.  O benim oğlumdur ve onunla gurur duyuyorum” dedi.

Anne Ayşe Yalçın da savunmasında fotoğrafların kendisine ait olduğunu belirterek “Oğlumun cenaze törenine katılmaktan ve onun tabutunu taşımaktan daha doğal bir davranış olamaz. Onunla da gurur duyuyorum” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu