Güncel

Cumartesi Aileleri: Buluşma Mekânımız olan Galatasaray’dan Vazgeçmeyeceğiz!

İçişleri Bakanlığı, her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri eylemle faili belli kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri’ni engellemeye devam ediyor. 704. hafta eylemini de engelleyen kolluk kuvvetleri, İstiklal Caddesi’ni ablukaya alarak, İHD İstanbul Şubesi önüne gidişleri engellemeye çalıştı.

İstanbul: Cumartesi Anneleri’nin  703. hafta eylemi polis ablukasında gerçekleşirken, aileler, “Kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Cumartesi Ailelerinin, her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği hakikat ve adalet buluşmasının 703’sü de engellendi.  İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen aileler, “Kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

“Kaymakamlığın keyfi yasağı ile 4 haftadır Galatasaray’a çıkışımız engelleniyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Beyoğlu Kaymakamlığı’nın, engelleme gerekçesi olan Galatasaray’ın toplantı ve gösteri yürüyüş alanları içerisinde olmadığı iddiasıyla anayasal güvence altında olan toplantı ve gösteri hakkının ihlal edildiğini belirten aileler, “Buluşınalarımızın engellenmesi kanunsuzdur ve derhal son bulmalıdır” diye çağrıda bulundu.

Hakikate ve adalete ulaşma hakkına yönelik ağır saldırı karşısında susmayacaklarını ifade eden aileler, “gözaltında kayıp dosyalarındaki hakikatleri anlatmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Aileler, 703. Hafta açıklamalarını 38 yıldır cezasız bırakılan Cemil Kırbayır dosyasını kamuoyu ile paylaşarak gerçekleştirdi. Açıklama şu şekilde:

Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisi Kırbayır; 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin ardından 13 Eylül 1980 tarihinde Göle/ Okçu köyündeki evinden gözaltına alındı.

Kars Askeri Gözetim Evi’ne getirilen Cemil’i işkencede koma halinde gören çok sayıda tanık vardı ama ailesine “Firar etti, bir daha bize sormayın.” denildi.

201 1 yılında dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ın talimatıyla kurulan TBMM İnsan Hakları Komisyonu hazırladığı raporda; Cemil Kırbayır’ın gözaltında işkenceyle öldürüldüğü ve bedeninin bilinmeyen bir şekilde yok edildiği tespitini yaparak, Kars Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen sorumlular hakkında dava açılmadı.

İç hukuktan sonuç alamayan Kırbayır Ailesi, İHD avukatları aracılığıyla davayı AİHM’e taşıdı.

İktidar, hukukun üstünlüğü ilkesini esas alarak cezasızlık politikasına son vermeli; Cemil Kırbayır’ın akıbetini açıklayacak, TBMM Raporu’nda isimleri geçen fail ve sorumluların yargılanmasını sağlayacak siyasi iradeyi göstermelidir.

Beyoğlu Kaymakamlığı hukuksuzluğunu bizim kadar bildiği, yasaklama kararından derhal vazgeçmelidir!

Çünkü biz Berfo Kırbayır’ın bıraktığı yerden Cemil Kırbayır’l aramaktan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu