Güncel

Soylu’nun talimatı sonrası JÖH köylerde gıda kontrolüne başladı

İçişleri Bakanlığı’nın 32 ilde gıda ambargosu uygulaması talimatının ardından Jandarma Özel Harekat (JÖH), köylerde gıda denetimine başladı.

H. Merkezi: JÖH birlikleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Valilik, Jandarma ve Emniyet’e gönderdiği talimat doğrultusunda Van’ın Saray ilçesinde gıda denetimine çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 32 ilin Valilik, Emniyet ve Jandarma’sına önceki hafta gönderdiği talimatta, “Kolluk kuvvetlerince toptan satış yapan yerler ile büyük marketler, bakkallardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve, helva, reçel gibi gıda yaşam malzemelerinin satışı takip edilecek ve istihbarata ağırlık verilecek. Örgüt tarafından kullanılması muhtemel gıda ve yaşam malzemelerini aracında bulunduran şahısların yerleşim yeri ile yol güzergahı ve kaç kişilik malzeme götürdüğü hususları ayrıntılı sorgulanacak…” deniliyordu. Van’ın Saray ilçesine bağlı Şerefhane köyüne giren JÖH elemanları, köyde bulunan iki bakkalda denetleme yaptı. Bakkaldaki tüm gıda malzemelerini tek tek sayan ve tutanak tutan JÖH elemanları, ‘Bundan sonra sizden yüklü miktarda gıda malzemesi alan herkesi bize bildireceksiniz’ diye tehdit etti.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Kürt halkının çeşitli bahanelerle baskı altında tutulduğunu belirterek, cezalandırmaya gidildiğini söyledi. HDP’nin en çok oy aldığı köylerde bu uygulamanın başlatıldığının kaydeden Sarısaç, Saray’da olduğu gibi denetimle kalmayıp ajanlık da dayatıldığını belirtti. Sarısaç, bu uygulamalarla Kürt halkının sindirilemeyeceğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu