Manşet

DDSB pikniğinde örgütlenme çağrısı!

Devrimci Demokratik Sendikal Birlik “İşsizliğe, taşeronlaşmaya ve sendikasızlaştırmaya karşı Birlik Mücadele Zafer” şiarıyla 23 Haziran günü 2. geleneksel pikniğini Uludağ eteklerinde gerçekleştirdi.

Sabah erken saatlerden Bursa’nın birçok semtinden ve Gemlik, Kestel İlçelerinden yola çıkan emekçiler, piknik alanında sorun yaşandı. Kestel şelalesinde planlanan piknik, belediyelerin burada gerçekleştirdiği etkinliklerinden kaynaklı, Kızılçam piknik alanına geçildi. Burada piknik planlamasında ve insanların morallerini etkilesede, genel olarak coşku ve katilim beklenenin üstündeydi.

DDSB tarafında hazırlanan kahvaltı ortak paylaştırıldı. Ardında emek, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler şahsında saygı durusu gerçekleştirildi. Bursa DDSB adına açılış konuşması gerçekleştirildi. Ve konuşmada Bursa gibi bir emekçi kentinde DDSB’nin gerekliliğine vurgu yaptı. İki yılla yakındır her ne kadar kendilerinin yetmezlikleri olsa da bir örgütleme faaliyeti çabası içinde olduklarını ifade ederek, DDSB anlayışı çerçevesinde örgütleme çağırısı yaptı.

İstanbul DDSB adına da bir arkadaş konuşma yaptı. Konuşmasında, özelikle Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan sürece değindi. Gezi Parkı direnişi, on yıllardır egemenler tarafında emekçi halkımıza dayatılan baskı ve sömürünün dışa vurulan bir tepkinin sonucudur. Bu direnişte işçi sınıfı yoktu. İşçi sınıfının önemine değindi. İşçi sınıfının olmayışı, var olan sendikal anlayış ve sendikal durumdan kaynakladığını bilhassa TÜRK-İŞ yönetiminin bu direnisin bir an önce bitmesini TOBB ile aynı açıklamalarda bulunduklarını ifade etti. Bu direniş bizlere ve Türkiye devrimci hareketine önemli bir deneyim olduğunu, bu halktan bir şey çıkmaz diyenlere önemli bir tokat olduğunu söyledi.

Piknikte grup İsyan Ateşi’nin söylediği, marşlar, halay türküleri ve davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Çuval ve halat yarışması gerçekleştirerek kazanan tarafa kitap hediye edildi. Öğlen yemeğinin ortak yenmesinden sonra Gezi ile ilgili forum gerçekleştirildi. Forumda katılımcılar görüş ve düşüncelerin ifade ettiler. Forumdan sonra DDSB adına pikniğe katılanlara teşekkür ederek, yeni eylem ve etkinliklerden buluşma dileğini ifade etti. 

[widgetkit id=210]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu