Güncel

Mersin’de forumlar yapılıyor

Mersin: Mersin’de Gezi sürecini ve olimpiyatların halka rağmen yapılmasını, bu vesileyle Başbakanın şehrimize gelişini protest etmek için yapılan yürüyüşlerin ardından forumlar başlatıldı.

#DirenMersin tarafından duyurulan forumların ilk ikisinde yöntem sıkıntısı çekilse de, 24 Haziran’da yapılan forumda tartışmaların daha sağlıklı yapılabildiğini söyleyebiliriz.

 

Forum öncesi uyarı yürüyüşü

Forum öncesi yürüyüş yapmak isteyen kitleyi polisin abluka altına alınmasına halkın tencere ve tavalarıyla balkonlarından tepki göstermesi üzerine ablukayı kaldıran polis, alışveriş merkezinde yapılan yürüyüşe müdahale edemedi.

Yapılan yürüyüşe çevredeki insanların kornalar ve alkışlarla destek vermesi de coşkuyu arttırdı. Eylemin ardından, bunun uyarı yürüyüşü olduğu belirtildi. Yürüyüş hakkının gasp edildiği ve hakların tekrar kazanılabilmesi için yakında yürüyüş gerçekleştirileceği söylendi.

 

Medyaya ve Erdoğan’a boykot

Forum, şiirler ve şarkılarla açıldı. Ethem’in katilinin serbest bırakılmasına dair sloganlar atılırken, yitirdiklerimiz için saygı duruşu yapıldı.

Forumda burjuva-feodal medyanın, Erdoğan’ın ortağı olduğu ürünlerin boykot edilmesi gibi kararlar alınırken; yakın bir tarihe yürüyüş kararı alınarak o tarihe kadar kitle katılımının arttırılması konularında ortaklaşıldı.

Forum, atılan sloganlarla ertesi gün tekrar buluşmak üzere sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu