Güncel

Dersim askeri-sivil darbeye karşı sokakta

Dersim: Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla biraraya gelen kitle “ne askeri darbe, ne sivil diktatörlük” istemedikleri talebiyle sokağa çıktı. Darbe girişimi sonrasında Alevi ve Kürt mahallelerine yönelik saldırılar protesto edildi.

Sanat sokağında “Ne askeri darbe, Ne sivil diktatörlük!” pankartıyla toplanan kitle Seyit Rıza’ya doğru yürüyüşe geçti. Aralarında HDP milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun’un da olduğu yürüyüşte “Ne askeri darbe, ne diktatörlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Seyit Rıza Meydanı’na gelindi.

Burada kitle adına basın açıklamasını Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel başkanı Ayten Şimşir okudu. Açıklamada 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında AKP’nin çağrısıyla “darbe karşıtlığı” üzerinden sokağa çıkan kesimlerin Alevi ve Kürt mahallelerine yönelik saldırılarına dikkat çekildi.

Gezi sürecinde halkın sokağa çıkmasını yasaklayan zihniyetin şimdi ise taraftarlarını polis desteğiyle salâ okuyarak sokağa çağırdığına değinen Şimşir, “Sokağa çağrı ve demokrasi bayramı adı altında faşizmin toplumsal alanın her tarafına nüfus ettirilmek istenmektedir” sözleriyle yaşanan saldırılara değindi.

 

“Muhalif güçleri sindirmeye çalışan uygulamalardan vazgeçin”

Yaşanan çatışma sistem içi bir çatışma olduğunu belirtilerek “Devletin Kobane’den başlayan stratejisinin başarısız olması Suruç ve Ankara Katliamlarıyla devam etmiştir. Yine bugün asker-polis çatışması aslında sistemin artık çözülme aşamasına geldiğini göstermektedir” sözleriyle yaşanan bu çatışmanın faturasının yine ezilen emekçi kesimlere kesildiğine dikkat çekildi.

Açıklama Emek ve Demokrasi Güçleri olarak mevcut sorunların ancak demokrasi eşitlik ve özgürlük temelinde çözüleceğine inandıklarını belirten Şimşir, “Demokrasi cephesini tehdit eden, diktatörlüğü sıvazlayan muhalif güçleri, Alevileri sindirmeye çalışan bütün uygulamalardan derhal vazgeçin” çağrısı yaparak açıklama sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu