Güncel

Dersim’de 31 bölge yine yasaklandı

Dersim kırsalında 31 ayrı bölge, 1 Temmuz 2019 tarihine kadar “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi. Orman yangınlarına karşı bir adım atmayan Valilik, kararına gerekçe olarak “vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ortamının devam ettirilmesini” gösterdi.

H. Merkezi: Tunceli Valiliği, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince 14 Temmuz 2018 tarihli ve 30 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına dayanarak 31 ayrı bölge için “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” kararı aldı.

1 Temmuz 2019’a kadar devam edecek olan yasaklama kararına da sözde, “vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi” gerekçe gösterildi.

Yasaklanan bölgeler

Valilik açıklamasında yasak ilan edilen yerler şöyle sıralandı: “İl Merkezi; Bali Deresi, Kurutlu Deresi, Kutuderesi vadisi bölgesi, Tabantepe Bölgesi, Karameşetepe Bölgesi, Vazgürtepe Bölgesi, Ovacık; Eroğlu Mahallesi, Mercan Dağları, Kıran Deresi, Kınıkan Tepe, Golan yaylası, Eğreci Mahallesi, Dülbektaşı bölgesi, Yarpuzlu Mahallesi, Alisırtı Geçidi, Dalav Yaylası, Karagöl Yaylası, Kurugöl Yaylası,  Kurt Yaylası, Bastır Yaylası, Çeşme Yaylası, Yel Yaylası, Ganekastik Bölgesi, Çığırlı Yaylası, Karadere Bölgesi, Aslıca Köyü bölgesi, Nazimiye; Tavuklu-Doğantaş köyleri, Dokuzkaya Bölgesi, Pülümür; Yoncalık Yaylası, Sarıgül Yaylası, Hozat; Kinzir Ormanları.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu