Emek

Direnişteki havaalanı işçileri: Talepler karşılanıncaya kadar iş yok

Çalışma koşullarını protesto ettikleri için gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen direnişteki işçiler, “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar ve gözaltılar bitene kadar çalışmayacağız. Haklı taleplerimiz yerine getirilmeli" dedi.

H. Merkezi: Kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla eylem yapan 3’üncü Havalimanı işçileri gece yarısı yatakhanelerin kapısı kırılarak gözaltına alındı. Aralarında Dev Yapı-İş Sendikası ile İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) yöneticilerinin de bulunduğu en az 400 işçi Arnavutköy Jandarma, İl Jandarma ve Eyüp İlçe Jandarma Karakolu’nda tutuluyor. Gözaltına alınan iş arkadaşlarını durumunu öğrenmek için karakolun önünde bekleyen işçiler, gözaltındakilerin serbest bırakılması ve açıklanan taleplerin karşılanmasını istedi.

“Eve ekmek parası götürmek için geldik”

Güvenlik endişesiyle ismini vermek istemeyen işçilerden biri, çalıştığı koşulları şöyle anlattı: “Kuyruk sırası hiç bitmiyor. İşe giderken otobüs için kuyrukta bekliyorsun. Araçlar hem az hem de çok geç geliyor. Sabah 7’de kuyruğa giriyorum, 8 buçukta araç geliyor. İşe geç kaldığında da formenden azar işitiyoruz. Ben elektrik işi yapıyorum. Dizime kadar suyun içinde çalışıyorum. Yağmur yağıyor çalışmaya devam ediyoruz. Maaşlar düzenli verilmiyor. Vergiden kaçmak için maaşımız asgari ücretten yatıyor. Mesai paramızı da elden veriyorlar. Bunu taşeron işçilerin hepsine yapıyorlar. Eve ekmek parası götürmek için buraya geldik. Hakkımızı vermediler. Biz haklı olarak direnişteyiz. Ama buna bile müsaade etmediler. İşten çıkarılma korkusu yaşıyor herkes. Bir daha nereye gideceğiz? Zaten iş bulmakta zorlanıyoruz. Bulduğumuz yerde de paramızı geç alıyoruz, hem sigorta primlerimizi geç yatırıyorlar hem de kötü koşullarda çalışmak zorunda kalıyoruz.”

Gözaltında arkadaşlarının olduğunu belirten işçi, “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar ve gözaltılar bitene kadar çalışmayacağız. Haklı taleplerimiz yerine getirilmeli” dedi.

“Ölenler oldu kimsenin haberi olmadı”

Bir diğer işçi de, dün gece yapılan baskında kardeşinin gözaltına alındığını belirtti. Ağır iş koşullarından dolayı işe devam etmeyeceğini ifade eden işçi, “Girişleri yapılmadığı için bazı işçiler camide yatıyordu. Koğuşlarımızda tahta kuruları vardı. Üzerine cam düşüp ölen oldu, çatıdan düşüp ölen oldu. Bunlardan kimsenin haberi olmadı. İşçiler arasında bile duyulmamasına dikkat ediyorlardı. Dışarıya hiçbir bilgi sızdırılmadı. 7 aydır çalışıyordum. Bu olaylardan sonra çalışmayı düşünmüyorum. İçerde bir aylık alacağım var. Biz hakkımızı istemekten başka ne yaptık?  Kardeşimi serbest bıraksınlar. Alacağımızı da versinler” diye konuştu.

“45 bin işçi kuyruğa giriyor”

Van’dan üç kuzeniyle birlikte çalışmaya gelen Ferhat Keleş de, dün gece yapılan jandarma baskınında kuzenleriyle birlikte yüzlerce kişinin gözaltına alındığını dile getirdi. Jandarmanın bilerek uyumalarını beklediğini aktaran Keleş, şunları söyledi: “Biz daha yeni başlamıştık işe. Girişte şantiye kartlarını bazılarımıza vermediler. Gece yapılan operasyonda da kuzenlerimi kartları olmadığı gerekçesiyle gözaltına aldılar. Şirket hem kendi kartları vermiyor hem de kartları olmayanı gözaltına aldırıyor. Sabah sırada perişan oluyoruz. 45 bin kişi kuyruğa giriyor. Yağmurda insanlar kilometrelerce uzunluktaki kuyruklarda perişan oluyor. Bu insanlar tabi ki isyan eder.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu