Manşet

Dersimde devletin oyununu bozacağız!

Dersim dört dağ içinde, her dağında bir değil onlarca karakol yapılmak isteniyor/yapılıyor. Her deresi hapsedilerek sular altında bırakılmak isteniyor. Dört bir yanı barajlarla operasyonlarla insansızlaştırılarak yok edilmek isteniyor. Faşit devlet her geçen dönem başka başka oyunlar oynayarak kendini var etmeye çalışıyor.

Yoksulluğa terk edilen halk Dersim’i terk etmeyince, birahaneler, uyuşturu vb şeylerle yozlaştırmayı kendi eliyle yaparak kirli politikalar yürütmektedir. Her gün gerillaya dönük operasyonların yoğunlaştığı, durdurma kararına rağmen devam eden barajlarla talan edilen dersimde,tüm bu kıyım, katliam politikalarına dur demek ve Dersim halkının kültürüne, doğasına, yaşamına sahip çıkmak için yapılan 12. Munzur Doğa ve Kültür  Festivale sayılı günler kala köy çalışmalarına başladık. Festival çalışmaları kapsamında başlattığımız köy çalışmalarında köylerde ev ev kapıları çalarak festival ile ilgili ve Dersim’de yapılanlara ilişkin konuşma fırsatı bulduk.

12. si yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivaline ilişkin yaptığımız konuşmalarda gündem daha çok devletin bölgede devam ettirdiği operasyonlarla birlikte kurduğu karakollar ve yaptığı yapmaya devam ettiği barajlarla insansızlaşma politikalarını oldu.

Köylüler bölgede gerillanın Amutka karakoluna yaptığı  eylemler sonrasında devlet halka zulmetmede “bahane” bulmuş olacak ki köylüler, jandarmanın çok yoğun operasyona başladıklarını doğaya zarar veren, ormanların yanmasına neden olan kimyasalların kullandıklarını dile getirdiler. Yayladaki köylüler “jandarma geldi, siz gerillaları hayvanların içinde saklıyorsunuz, yoksa bu kadar yaklaşamazlardı” vb seyler söyleyerek bazı arkadaşların başına çuval geçirerek karakola götürdüklerini ve saatlerce güneşte beklletilerek sorguladıklarını söylediler.

Devlet kendi çaresizliğini, yenilgisinin “sorumlusunu” köylüyü göstermeye çalışarak,  zülmünü katmerleştirmek istemektedir.

Devletin operasyonları, yapılan karakolları, HES’lerle gerçekleştirdiği doğa katliamın yanı sıra köylerde bin çeşit sorundan söz etmek mümkün elbette.

Festivalin 12 yıldır kültür ve doğa festivali olması ve yurt dışından bile oldukça ilgi görmeinin çok olumlu olduğunu dile getiren Dersim halkı, tüm bu olumlu etkinin yanında hem devletin doğaya hem kültüre dönük yozlaştırması nedeniyle bir konser havasında geçmesi eleştirilmesi gereken bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Yine festivalin ilçelere yayılmasını çok öenmli olduğu ancak  yeterli olmadığı daha fazla kültürel, dilsel, yaşamsal etkinliklere yer verilmesi gerektiği dile getirildi. “bizlerin kültürümüze sahip çıkması için  doğamıza yani yaşamımıza sahip çıkması çok önemlidir” diyen dersimliler buradan gitmeyeceklerini vurguladılar. Bir ana; “bizi dersimden sürmek istiyorlar, biz dersimdeysek varız, derismden gidersek yok oluruz, hiçbir yere gitmeyceğiz devletin her türlü oyununu bozacağız. Bakın bir çok yeni ev yapılıyor yeni yeni, gienler geri dönüyor memleketlerine” diyerek devlete en güzel cevabı vermiş oldular….

Bir çok evde kapıları bize açan kadınları bizi oldukça sıcak karşıladılar. Bizi ve bu mücadeleyi sahiplendikleri yüzlerindeki ezilmişliğin cizgilerinde saklı sıcak tebessüm ile hissettirdiler. T C nin Dersim ve genelde Kürdistanda yürüttüğü kirli politikalarından, yaptıkları HES lere kadar kadını her zaman daha fazla etkilemektedir.

Bundan kaynaklı olacak ki hem gerilleyı  ve mücadelemizi daha fazla sahiplenmekteler. Özellikle yaşlı teyzeler “devlete güven olmaz” diyerek oldukça militan duruş sergiledi. Gittimiz bir evde gen bir kadın bize “bu işleri bırakın böyle olmaz,gidin okulunuzu okuyun” dediğinde yaşlı tayze ise “ bu devlet her şeyimize karşı, ne çocuklarımızın okumaına ne bizim  yaşamamıza izin veriyorlar, ne tarafa dönsek devleti görüyoruz” diyerek gelinini ikna etmeye çalıştı.

Bize kapılarını açan köylüler operasyonlar başta olmak üzere alt yapı ve suyu sorunundan söz ettiler.

Dersim’de festival çalışmalrı devam etmekte. Halk işlerini bitirerek festival gününü tatil ilan edeceklerini  dile getirdiler.(Bir Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu