Dünya

Myanmar’’da Müslümanlara toplu katliam

H. Merkezi: Myanmar’ın batısındaki Arakan Eyaleti’nde, Rohingya Müslümanları’na karşı düzenlenen katliamda 1000’den fazla Müslümanın katledildiği açıklandı.

Son günlerde emperyalist devletlerin ve onların kuklası olan Myanmar hükümeti; bölgedeki Budist kesimi kışkırtarak, Müslüman inancına sahip halk üzerinde katliam politikası yürütüyor.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Arakan Eyaleti’nde yoğunlaşan saldırılarda binlerce kişinin çoluk-çocuk, yaşlı-genç demeden katledildiği belirtiliyor.

Bu katliamdan kaçarak Bangladeş’e sığınmak isteyenlere ise hem Bangladeş hem de Myanmar hükümeti tarafından izin verilmiyor.

 

Müslüman ücretsiz çalışmak zorunda

Myanmar’a; ülke resmi olarak İngiliz sömürgesi altındayken Hindistan’dan sürgün edilerek getirilen Müslüman halk, burada İngiliz devletinin “işçi ihtiyacını” karşılıyordu.

Myanmar hükümeti aradan geçen uzun yıllara rağmen Müslüman halkı “yerleşimci” olarak görüyor, dışlıyor ve Budizm milliyetçiliği ile halka karşı ırkçı saldırılar örgütlüyor.

Myanmar’daki vatandaşlık yasasına göre Arakanlı Müslümanlar, hala “yerleşimci halk” olarak görünüyor. Devlet dairesinde görev alamıyor. Doğan her çocuk Müslümanların başına iş açıyor. Ayrıca her Müslüman, hükümetin isteği doğrultusunda ücretsiz olarak çalışmak zorunda.

 

Sıkıyönetim ilan edildi

Yaklaşık 100 bin Rohingya Müslümanın yerinden edildiği bölgede, sıkıyönetim ilan edilmiş durumda. Evlerini terk ederek Bangladeş’’e sığınmak isteyen Arakan Müslümanlarına Bangladeş hükümeti geçiş izni vermeyince Müslümanlar iki ülke arasında nehirlerde tekneler içerisinde yaşam mücadelesi veriyorlar.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu